Jaki wpływ mają hormony na zdrowie i figurę?

Opiekun artykułu: amerse
Advertising
Jaki wpływ mają hormony na zdrowie i figurę?

Jaki wpływ mają hormony na zdrowie i figurę?

Hormony są niezwykle istotnym elementem w organizmie. Wpływają na niego, stymulują, są odpowiedzialne za cechy płciowe oraz wygląd. Na co dzień łatwo o tym zapomnieć, jednak ich nadmiar albo brak może odbić się na zdrowiu i zewnętrznym wyglądzie. W związku z tym warto poznać 4 typy sylwetek, które są uwarunkowane przez hormony. Ich kształt oraz związane z nimi problemy zdrowotne można poprawić poprzez leczenie albo stymulację odpowiednich gruczołów.

Advertising
Advertising
  • Typ nadnerczowy

    Typ nadnerczowy

    Znajdujące się w ciele każdego nadnercza produkują hormony odpowiedzialne za regulowanie poziomu cukru we krwi, dodawanie energii, ochronę przed nadmiernym stresem. Jeżeli zaczynają źle pracować, dochodzi do tzw. zmęczenia nadnerczy, które sprawia, że trudno poradzić sobie ze stresem, co odbija się na fizycznym wyglądzie oraz kondycji psychicznej.O tym, że coś niepokojącego dzieje się z nadnerczami, mogą świadczyć następujące objawy: poranne zmęczenie, problem z oddychaniem, zachcianki jedzeniowe na słone i słodkie, astma, zmniejszone libido, problemy trawienne, odkładanie się tłuszczu w tkankach. Na ostatni objaw trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest on wyraźnym śladem problemów hormonalnych. Brzuch chorego zaczyna obwisać, twarz zaokrągla się, tłuszcz gromadzi się nawet na plecach. Sylwetka wygląda na „nalaną”, a do tego zaczynają się problemy ze stawami i kręgosłupem, który jest obciążony.

  • Typ płciowy

    Typ płciowy

    Najważniejsze dla kobiecego układu i wyglądu hormony są wytwarzane przez jajniki. To właśnie one regulują poziom estrogenu i progesteronu. Są one odpowiedzialne za podstawowe i drugorzędne cechy płciowe, jak również za rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Kiedy ulegają zaburzeniom i wytwarzają więcej estrogenu, pojawiają się problemy z rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, która gromadzi się przede wszystkim w dolnej części brzucha, pod pępkiem i na biodrach, podczas gdy górna część ciała opiera się odkładaniu tłuszczu. Poza zmianami w sylwetce, typ płciowy może doświadczać również cyst na jajnikach, okresowego trądziku, zatwardzeń, obfitego krwawienia w czasie miesiączki, spadku libido i wahań nastroju.

  • Typ wątrobowy

    Typ wątrobowy

    Typ wątrobowy sylwetki łatwo zauważyć przede wszystkim u mężczyzn. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych. Poza filtracją toksyn w organizmie jest odpowiedzialna również za regulowanie poziomu cukru i poprawne działanie układu odpornościowego. Gdy jest uszkodzona lub zaczyna źle działać, sprawia to, że brzuch staje się większy, wystający i twardy, podczas gdy reszta sylwetki zachowuje swoje naturalne kształty. Jest to skutek gromadzenia się płynów w ciele. Dodatkowym gabarytom towarzyszą również inne problemy, w tym: zachcianki na tłuste rzeczy, nieświeży oddech, hemoroidy, zmienność nastrojów, otępienie umysłu, zwłaszcza o poranku, przekrwienie białek.

  • Typ tarczycowy

    Typ tarczycowy

    Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele. Niestety, równie często nie działa poprawnie i daje temu wyraz poprzez zmianę sylwetki cierpiącej z jej powodu osoby. Hormony tarczycy wpływają na spalanie tłuszczu, odkładanie się tkanki tłuszczowej, przemianę materii, jelita, więc gdy dzieje się coś niepokojącego, tkanka tłuszczowa zaczyna przyrastać w niekontrolowany sposób. Rozkłada się równomiernie na całym ciele i powstaje niezależnie od ilości zjadanego pokarmu. Dodatkowe objawy problemów z tarczycą to sucha skóra, problemy z włosami, brak chęci do działania, ociężałość, nadmierna senność.