Sposoby leczenia jęczmienia na oku

Opiekun artykułu: gmczak
Advertising
Sposoby leczenia jęczmienia na oku

Sposoby leczenia jęczmienia na oku

Oko, tak jak każda inna część ciała, bywa narażone na infekcje. Ze względu na wrażliwość okolicy gałki ocznej wszystkie wypryski oraz zakażenia są podwójnie bolesne i nieestetyczne. Jęczmień na powiece – wewnętrznej lub zewnętrzne – to jedna z najpopularniejszych przypadłości, którą wywołują zazwyczaj bakterie gronkowca. Często polecanym środkiem do zwalczania jęczmienia są maści z antybiotykami, jednak one muszą być przepisane przez lekarza. W związku z tym warto znać i w razie potrzeby stosować sposoby leczenia, które nie wymagają wizyty w gabinecie.

Advertising
Advertising
  • Kompresy ziołowe

    Kompresy ziołowe

    Zioła są skutecznym sposobem na wiele problemów skórnych, również tych, które wymagają zwalczania powodujących je bakterii. W przypadku pojawienia się jęczmieni na oku dobrze sprawdzają się kompresy ziołowe. Mieszankę ziół: 1 łyżeczkę liści malin, 1 łyżeczkę rumianku, 1 łyżeczkę nagietka, 2 łyżeczki ziela świetlika i 1 łyżeczkę naci pietruszki należy zalać 1 szklanką wrzątku i zostawić do zaparzenia na 10 minut. Po zaparzeniu napar należy odcedzić, a następnie zamoczyć w nim wacik i przyłożyć do oka z jęczmieniem. Oko powinno być zamknięte. Leczenie kompresem ziołowym można powtarzać 4 razy dziennie.

  • Kompres z zielonej herbaty

    Kompres z zielonej herbaty

    Popularna obecnie zielona herbata może służyć nie tylko do picia i dbania o linię, ale również do leczenia jęczmieni na oku. Sposób jej zastosowania jest bardzo prosty. Wystarczy zaparzyć torebkę zielonej herbaty – lub torebki, jeżeli jęczmienie pojawiły się na jednym i drugim oku – przez 5 minut, a następnie lekko ją odcedzić i przyłożyć do zamkniętej powieki. Należy uważać, żeby torebka nie była zbyt gorąca, by nie poparzyć skóry. Powinna być jednak ciepła i pozostać na oku aż do całkowitego wystygnięcia. Zabieg z herbaty można powtarzać 3 – 4 razy dziennie.

  • Okład z jajka

    Okład z jajka

    Do pozbycia się jęczmienia przydatne może być również jajko. Wystarczy ugotować jedno i jeszcze ciepłe, nie obrane przykładać do oka. Najlepiej owinąć je przed tym bawełnianą szmatką albo gazą i w taki sposób przykładać do powieki z jęczmieniem, trzymając jajko do czasu, aż całkowicie wystygnie.

  • Okład ze złota

    Okład ze złota

    Nieco kontrowersyjnym sposobem, chociaż polecanym i uważanym za skuteczny, są okłady ze złota. Dobrze nadaje się do tego złota obrączka, ponieważ jest niewielka i łatwo ją przytrzymać. Złoto powinno zostać najpierw rozgrzane, np. przez pocieranie go szmatką, a następnie przyłożone do jęczmienia i przytrzymywane na nim aż do ochłodzenia się metalu. Taki zabieg należy powtarzać 4 – 5 razy dziennie do osiągnięcia pożądanego efektu, jakim jest zniknięcie jęczmienia.

  • Herbata z mniszka

    Mniszek lekarski ma wiele zalet, w tym możliwość usuwania z organizmu toksyn, które są odpowiedzialne za powstawanie jęczmieni. W tym celu należy przygotować herbatę z mniszka, poprzez zalanie 1 łyżeczki suszonego mniszka 1 szklanką wrzątku. Trzeba go parzyć przez 5 minut, a następnie popijać. Aby herbata była skuteczna, należy pić ją minimum 2 razy dziennie.