Oznaki niedoboru witaminy D
Oznaki niedoboru witaminy D
Odpowiednia ilość witamin w organizmie sprawia, że działa on prawidłowo, nie starzeje się za szybko, nie ulega infekcjom. Brak którejś z witamin odbija się wyraźnie na stanie ciała, chociaż czasami trudno to dostrzec. Jednak gdy brakuje cennej witaminy D, wówczas skutki jej braku objawiają się stosunkowo szybko, dzięki czemu od razu można zacząć działać i uzupełniać niedobory.
Po co ciału witamina D?
Wśród witamin, o których mówi się najczęściej, zawsze pojawia się witamina D. Jest ona niezbędna w każdym wieku, choć w okresie dzieciństwa i starości szczególnie. Jej działanie dotyczy przede wszystkim układu kostnego. Stymuluje wzrost u dzieci oraz wchłanianie się wapnia w kościach, co jest istotne w przypadku osób starszych, u których dochodzi do ich odwapnienia. Poza układem kostnym ma wpływ także na układ krwionośny, regulując ciśnienie krwi, chroni przed rozwojem chorób nowotworowych oraz wpływa na odporność, stymulując wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za działania przeciwzapalne.
Ból układu kostnego
Uważa się, że przez nieduże ilości słońca, które stymuluje wytwarzanie witaminy D w organizmie, wiele osób cierpi na niedobór tego składnika. Ze względu na to, że działa głównie na układ kostny, to właśnie jego dotyczą pierwsze objawy niedoboru. Wyraża się to przede wszystkim bólem kości. Początkowo można go wziąć za bóle mięśni, efekt zmęczenia, jednak powtarzające się i nasilające się bóle mogą powodować nasilający się dyskomfort, a nawet wczesne pojawienie się osteoporozy, która pojawia się, kiedy kości nie otrzymują dużo wapnia, którego wchłanianie wspiera witamina D. Brak składnika prowadzi nie tylko do bólu, ale i osłabienia kości, przez co łatwiej o złamania, nawet w wyniku prostych czynności oraz do dłuższego procesu zrastania się kości.
Apatia i depresja
Poza układem kostnym witamina D ma znaczenie również dla układu nerwowego. Jej niedobory objawiają się obniżeniem nastroju, jego chwiejnością oraz apatią. Częściej niż dotychczas odczuwa się zmęczenie, niechęć do wykonywania codziennych czynności. Wcześniej radosne rzeczy przestają cieszyć i stopniowo popada się w większe zniechęcenie i większą potrzebę snu, który nie poprawia nastroju. Tego rodzaju objawy bywają jednak brane częściej za pierwsze objawy depresji lub choroby dwubiegunowej niż za brak jednego z istotnych składników.
Bóle mięśni
Nie tylko kości, ale również mięśnie potrzebują wapnia. Gdy jest go mniej w nich, bo witamina D nie pomaga go wchłaniać, następuje znaczne osłabienie siły mięśniowej. Powoduje to łatwo odczuwalne osłabienie w wykonywaniu zarówno codziennych czynności, jak i ćwiczeń, które dotąd nie stanowiły problemu. Wynika to z mniejszych lub nieprawidłowych skurczów mięśni. Powinno to budzić zaniepokojenie, zwłaszcza że serce również jest mięśniem, więc brak witaminy D może prowadzić do zaburzeń jego działania lub uszkodzeń.