Objawy anemii u dzieci

Opiekun artykułu: kanonier
Advertising
Objawy anemii u dzieci

Objawy anemii u dzieci

Anemia nie jest niepopularną chorobą, na którą zapadają jedynie osoby, nie mające odpowiednich porcji jedzenia w ciągu dnia. Może przytrafić się każdemu, w tym dzieciom, które chorują na nią wcale nie tak rzadko. Apatia, osłabienie, brak energii do czegokolwiek, nie są to naturalne stany dziecka, więc powinny zaniepokoić każdego rodzica. Być może kryje się za tym właśnie anemia, którą trzeba zacząć leczyć.

Advertising
Advertising
  • Co to jest anemia?

    Co to jest anemia?

    Zanim przejdzie się do leczenia, warto wiedzieć, czym dokładnie jest anemia. Anemia jest chorobą związaną z niedoborem czerwonych ciałek krwi, które są w organizmie niezbędne, najlepiej w dużej ilości, ponieważ znajdująca się w nich hemoglobina, stanowiąca główny nośnik tlenu. Im mniej tlenu w organizmie, tym bardziej dziecko staje się osowiałe i zmęczone. Przyczyny anemii mogą być bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj jest to efekt niedoboru żelaza i ubogiej diety, chociaż dzieci pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia zapadają na nią, gdy wyczerpują się im zapasy składników zgromadzone jeszcze w czasie życia płodowego.

  • Bladość cery

    Niemowlęta oraz małe dzieci mają zazwyczaj jasnoróżowy kolor skóry. Jest to znak, że są zdrowe i nic im nie dolega. Zmiany skórne powinny być raportowane lekarzowi. To samo dotyczy bladości skóry, która jest jednym z bardziej typowych objawów anemii, wynikającym z braku dostatecznie dużej ilości czerwonych ciałek krwi.

  • Apatia i brak energii

    Apatia i brak energii

    Kolejnym, typowym dla anemii u dzieci objawem jest apatia i brak energii. Dziecko nie jest tak chętne do zabawy, jak powinno być. Wykazuje raczej niechęć. Woli spać albo leżeć zamiast odpowiadać na zaczepki rówieśników bądź rodziców. Nawet jeżeli podejmie wysiłek, szybko go zaprzestaje, zbyt zmęczone, aby móc w pełni się w niego zaangażować.

  • Brak przyrostu wagi

    Brak przyrostu wagi

    U dziecka z anemią nie da się zaobserwować wysokiego wzrostu wagi. Nawet gdy je, nie wyraża się to w przyroście wagi. Jest to związane zarówno z samą chorobą, jak i z faktem, że w czasie anemii dziecko ma bardzo słaby apetyt, co dodatkowo stymuluje jej rozwój.

  • Leczenie anemii

    Leczenie anemii

    Podjęcie leczenia anemii jest konieczne, chociaż należy zacząć je od zdiagnozowania, co jest przyczyną.Jeżeli jest nią niedobór żelaza, maluch będzie zmuszony przyjmować preparaty z żelazem przez przynajmniej 3 miesiące. Jeśli na anemię wpływa monotonna dieta, niezbędne jest jej urozmaicenie o produkty, które zawierają więcej żelaza w składzie.