Tajemnice serca – co warto o nim wiedzieć?

Opiekun artykułu: mozdziesz
Advertising
Tajemnice serca – co warto o nim wiedzieć?

Tajemnice serca – co warto o nim wiedzieć?

Serce jest wyjątkowo ważnym organem każdego ciała. Pompuje krew do wszystkich komórek organizmu i wszystkich narządów, zapewniając ich poprawne funkcjonowanie. Jednak choć o sercu mówi się wiele, tak naprawdę nie zna się wszystkich sekretów, które w sobie kryje. Aby lepiej o nie dbać, przedstawiamy kilka mniej znanych informacji.

Advertising
Advertising
 • Choroby serca

  Choroby serca

  Choroby układu krwionośnego, a przede wszystkim serca, są główną przyczyną zgonu w bardzo wielu krajach, na całym świecie. Przyczynia się do tego często niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej i dbania o serce na bieżąco, przez całe życie. Aby uchronić się przed zawałem oraz rozwojem groźnych chorób serca, konieczne jest monitorowanie jego stanu, sprawdzanie pracy, a przede wszystkim przestrzeganie diety, uprawianie choć minimalnej aktywności fizycznej i regularne badania.

 • Odpowiednia waga

  Utrzymanie prawidłowej wagi jest bardzo ważne, żeby odsunąć od siebie groźbę choroby serca. Dotykają one często osoby z nadwagą – choć nie tylko i nie zawsze. Żeby serce było zdrowsze, a poziom cholesterolu niższy, należy zgubić 10 – 15% masy ciała, jeśli obwód talii przekracza 100 cm u kobiet lub 115 cm u mężczyzn. Przydadzą się również ćwiczenia aerobowe, doskonale dotleniające organizm.

 • Dobry sen

  Dobry sen

  O tym, że sen jest ważny, mówi się wiele. Jednak odpowiednia długość snu to nie tylko dobry wypoczynek, lecz również zdrowe serce. Osoby, które sypiają codziennie 7 – 8 godzin, są znacznie mniej narażone na choroby związane z układem krwionośnym.Jeżeli sypia się mało lub ma się problemy ze snem, wówczas o poranku pojawia się wyższy poziom insuliny, która sprzyja rozwojowi tkanki tłuszczowej i powoduje, że znacznie łatwiej o zachorowanie na jedną z chorób związanych z sercem.

 • Kufel piwa, lampka wina

  Kufel piwa, lampka wina

  Powszechnie wiadomo, że 1 lampka czerwonego wina działa dobrze na układ krwionośny. Mniej mówi się, że również 1 niewielki kufel jasnego piwa ma tak samo pozytywne właściwości. W piwie znajduje się dużo witaminy B5, która pozwala zwalczać niektóre związki odpowiedzialne za problemy z krzepliwością krwi i stanem naczyń krwionośnych. Trzeba jednak pamiętać o umiarze i nie pić więcej niż wskazana ilość. O ile lubi się alkohol.

 • Seks na zdrowie

  Seks na zdrowie

  Bardzo korzystną dla serca czynnością jest uprawianie seksu. Podczas aktywności fizycznej krew jest pompowana przez nie bardzo szybko, dobrze się dotlenia, a samo serce jest znacznie silniejsze. Żeby zadbać o serce w ten męczący, lecz przyjemny sposób, wystarczą 2 stosunki seksualne tygodniowo.