Kutia na świątecznym stole – jak ją przyrządzić?

Opiekun artykułu: szajbuska
Advertising
Kutia na świątecznym stole – jak ją przyrządzić?

Kutia na świątecznym stole – jak ją przyrządzić?

Kutia nie jest daniem pochodzącym bezpośrednio z polskiej tradycji kulinarnej. Pochodzi z terenów białoruskich i ukraińskich. Jadana jest we wschodnich województwach Polski oraz w rodzinach, które pochodzą z Kresów i w wyniku zawirowań dziejowych znalazły się na innym terenie. Obecnie kutia jest już stałym daniem wigilijnym, wchodzącym w skład obowiązkowych dwunastu potraw. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ją przyrządzić, wszystkim tym, którzy dotąd nie próbowali.

Advertising
Advertising
  • Jakich składników potrzeba?

    Jakich składników potrzeba?

    Przyrządzenie kutii wymaga zaopatrzenia się w zestaw składników, rzadko wykorzystywanych w kuchni, mianowicie w ziarna różnego rodzaju. Aby danie udało się wyśmienicie, potrzebne będą:
    * 500 g pszenicy,
    * 2 szklanki maku,
    * 2 szklanki mleka,
    * 3/4 szklanki cukru,
    * 1/2 szklanki miodu,
    * 1/2 szklanki rodzynek,
    * 1/2 szklanki orzechów włoskich,
    * 1/2 szklanki migdałów,
    * 1 opakowanie cukru waniliowego,
    * 1 łyżka skórki pomarańczowej.

  • Krok pierwszy

    Mleko przelać do garnka i zacząć gotować. Mak przepłukać w sitku – można przykryć je gazą, żeby nie wypadał przez otwory – odsączyć z nadmiaru wody. Dodać mak do mleka, kiedy zacznie ono wrzeć. Zmniejszyć gaz pod garnkiem i gotować 30 minut, od czasu do czasu mieszając.

  • Krok drugi

    Krok drugi

    Po ugotowaniu maku i jego wystudzeniu należy odsączyć go z nadmiaru płynu. Zemleć go 3 razy w maszynce, aż będzie bardzo drobny.Do garnka wlać 2 l wody. Zagotować.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci

    Gdy woda zacznie się gotować, wsypać do niej pszenicę. Gotować do uzyskania miękkości, po czym odlać nadmiar wody i pozostawić całość do ostygnięcia. W tym czasie umyć rodzynki pod bardzo ciepłą wodą. Odsączyć.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty

    Podgrzać 100 ml wody i rozpuścić w niej cukier, tworząc syrop. Dodać miód, również rozpuszczając go. Najlepiej używać płynnego, szybciej się rozpuszcza.

    W dużej misce połączyć mak z pszenicą. Dodać syrop, posiekane migdały oraz orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową i cukier waniliowy. Wszystko dokładnie wymieszać, po czym włożyć do lodówki, aby potrawa dobrze się schłodziła. Podawać następnego dnia. Smacznego!