Jakie zalety dla zdrowia ma cebula?

Opiekun artykułu: bartekz
Advertising
Jakie zalety dla zdrowia ma cebula?

Jakie zalety dla zdrowia ma cebula?

Przez niektórych uwielbiana, przez niektórych jedzona niechętnie, jednak bezsprzecznie przynosząca ze sobą zdrowie – cebula. Można ją dodawać do większości potraw, do sałatek, na kanapki lub nawet jeść samą, obraną ze skórki, niczym jabłko. W Polsce jadana jest przede wszystkim w najbardziej znanej odmianie, uprawianej nawet w doniczkach na balkonie, jednak warto do jadłospisu dołączyć również czerwoną cebulę. Potrafi ona przekonać nawet sceptyków, ponieważ ma nie tylko atrakcyjny kolor, ale i delikatniejszy smak oraz zapach.

Advertising
Advertising
  • Cebulowy antybiotyk

    Cebulowy antybiotyk

    Wiele osób od małego słyszało, że nic tak nie pomaga w pokonaniu przeziębienia i grypy jak cebula. Cebulowe syropy były nie raz głównym składnikiem babcinej apteczki, a i dzisiaj cieszą się powodzeniem. Dzieje się tak ze względu na to, że cebula, podobnie jak czosnek, jest naturalnym antybiotykiem. Jest to spowodowane zawartością dużej ilości glikozydów. Dzięki nim cebula ma możliwość niszczenia bakterii, które są odpowiedzialne za infekcje zarówno wewnętrzne, jak i występujące na skórze, dlatego cebulowe okłady są stosowane na rany, czyraki oraz infekcje ropne, które muszą być zdezynfekowane. Woda utleniona oczyszcza, jednak cebula wspomaga gojenie się wszystkich ran.

  • Na nadmiar wody

    Na nadmiar wody

    Nadmiar wody w organizmie bywa tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. Niektóre osoby nie potrafią sobie z nim poradzić i zaczynają sięgać po tabletki, co nie jest najzdrowszym ani najskuteczniejszym sposobem na pokonanie tego problemu. Lepszym jest cebula, chociaż o tej jej zdolności wspomina się stosunkowo rzadko. Regularne spożywanie cebuli pozwala na pozbycie się nadmiaru wody, co jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na reumatyzm, opuchlizny stawów i zaburzenia układu moczowego.

  • Na zdrowe gardło

    Na zdrowe gardło

    Nie jest to najprzyjemniej pachnąca kuracja, jednak w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, anginy, problemów z migdałkami cebula, sok z niej lub bulion, są niezbędne. Poza niszczeniem wirusów ma bowiem działanie wykrztuśne. Jeżeli ktoś ciągle czuje zalegającą w gardle wydzielinę, cebulowe wspomaganie kuracji farmakologicznej jest jak najbardziej wskazane. Zamiast codziennie gotować cebulowy bulion, dobrze jest przygotować słoik syropu cebulowego, dla złagodzenia smaku z dodatkiem cytryny i miodu.

  • Na kaca

    Osoby, które słabo tolerują alkohol i następnego dnia po zakrapianej imprezie cierpią z powodu bólu głowy, lub osoby, które lubią wypić więcej na przyjęciu, powinny wiedzieć, że cebula nadaje się również do leczenia kaca. Najlepiej nadaje się do tego pod postacią zupy cebulowej, która jest lepiej przyswajana przez zmęczony organizm. Ciepła miska tego specyfiku postawi na nogi każdego, a żeby zniwelować intensywny zapach cebuli, można dodać do wywaru odrobinę oliwy z oliwek.