Sposoby na ból pleców
Sposoby na ból pleców
Bóle pleców potrafią dać nam się solidnie we znaki. Wbrew pozorom, jest to dolegliwość, która może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyną wstępowania tego schorzenia jest zazwyczaj przeciążenie, wysoka nadwaga, złe ułożenie podczas snu czy nawet nieprawidłowo dobrany materac. Ból pleców nieobcy jest szczególnie osobom ciężko pracującym fizycznie czy kobietom w ciąży. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pomóc sobie w przypadku wystąpienia tej dolegliwości.
Leki przeciwbólowe
Doraźnie możemy stosować leki przeciwbólowe – zarówno w tabletkach, jak i w postaci maści. Często na bóle pleców lekarze zapisują także zastrzyki. Pamiętajmy jednak, że bardzo łatwo uzależnić się od tego typu środków. Ponadto jeśli podawane są one w postaci doustnej, nie zawsze są w pełni bezpieczne dla naszego żołądka – warto wówczas stosować dodatkowo tzw. leki osłonowe lub np. pić siemię lniane, by nie narazić śluzówki na zniszczenie. Jest to zatem dobry sposób, ale w przypadku, gdy chcemy sobie pomóc doraźnie, a nie długofalowo!
Rumianek
Bardziej naturalnym, a na pewno mniej obciążającym nasz organizm sposobem jest kąpiel w rumianku. Najpierw przygotuj wywar: do pięciu litrów wody wsyp dwadzieścia łyżek suszonego zioła i zagotuj. Cały czas mieszając, pilnuj, aby wywar wrzał przez piętnaście minut, a następnie zdejmij z ognia. Następnie odcedź na sitku resztki rumianku, a napar wlej do wanny z ciepłą wodą. Dobrze, by tak przygotowana kąpiel trwała około kwadransa. Zafunduj ją sobie najlepiej tuż przed snem. Oprócz leczniczych właściwości tego domowego zabiegu, jest on także odprężający i działa kojąco dla skóry.
Masaże
Zbawienne dla naszych pleców mogą się okazać masaże, zarówno te wykonywane przez profesjonalnych masażystów w specjalistycznych klinikach, jak i takie, które możesz sobie sama wykonać w domu. Wystarczy nacierać skórę pleców szorstkim ręcznikiem, gąbką albo szczotką do kąpieli – pobudzi to idealnie krążenie. Przed masowaniem się ręcznikiem możesz go uprzednio nagrzać, np. prasując gorącym żelazkiem lub puszczając nań strumień gorącego ciepła z suszarki do włosów. Możesz także wmasowywać sobie olejki nagietkowy czy rozmarynowy – one także mają właściwości lecznicze.
Łóżko
Bardzo ważne jest to, jak śpimy. Zadbajmy o to, by nasze łóżko wyposażone było w odpowiedni materac. Zwracajmy więc uwagę przy zakupie na jego parametry – najlepsze materace zapadają się na głębokość trzech centymetrów – nie więcej. W łóżku spędzamy około jedną trzecią doby, ważne jest więc, by spać zdrowo i wygodnie. Pamiętaj, że zbyt miękkie podłoże nie jest wbrew pozorom dobre.