Jakie są typowe objawy anginy?

Opiekun artykułu: szczygi
Advertising
Jakie są typowe objawy anginy?

Jakie są typowe objawy anginy?

Angina jest częstą przypadłością, męczącą chorobą, która potrafi uprzykrzyć życie choremu. Częściej choruje się na nią latem, jednak jesienią, kiedy jest raz zimno, raz ciepło, również łatwo na nią zapaść. Niestety, czasami ciężko odróżnić ją od przeziębienia, dlatego warto poznać dokładnie, jakie są najbardziej wyraziste objawy anginy.

Advertising
Advertising
  • Ból gardła

    Ból gardła

    Najbardziej wyrazistym znakiem, że to angina, a nie przeziębienie jest ból gardła. Nagły, ostry, utrudniający swobodne przełykanie nie tylko jedzenia, ale nawet śliny. Co więcej, ból może zacząć promieniować w stronę uszu. Jest wyjątkowo nieprzyjemny i mocny, o wiele silniejszy niż typowe zaczerwienienie gardła w czasie zwykłego przeziębienia. Nasila się z każdym dniem. Stopniowo na gardle pojawia się wydzielina ropna.

  • Opuchnięte migdałki

    Anginę można poznać również po opuchniętych migdałkach. Początkowo mogą nie budzić podejrzeń, chociaż są lekko opuchnięte oraz zaczerwienione. Jednak szybko opuchlizna powiększa się i migdałki dają się coraz bardziej we znaki. Po 2 dniach od rozpoczęcia się anginy pojawia się na nich ropa, która była odkrztuszana w czasie pokasływania.

  • Zapach z ust

    Zapach z ust

    Ze względu na ropę, która znajduje się w gardle, jednym z objawów anginy jest również nieładny zapach z ust. Staje się tym silniejszy, im dłużej infekcja trwa bez podejmowania leczenia. Wraz z usuwaniem ropy zmniejsza się. Jeżeli zapach utrzymuje się dłużej, już po wyleczeniu choroby, może oznaczać problemy z zębami.

  • Gorączka i dreszcze

    Gorączka i dreszcze

    Choroba związana jest również z gorączką. W przypadku anginy bywa ona wysoka, ponieważ może osiągnąć od 38 do 39 stopni Celsjusza. Jeśli taką temperaturę osiąga u dzieci, niezbędne jest udanie się do szpitala. Dorośli, którzy cierpią z powodu takiej gorączki, muszą zacząć jej szybkie zbijanie. Gorączce towarzyszą również mocne dreszcze, które mogą nasilić się pod wieczór.

  • Powiększone węzły

    Powiększone węzły

    Wraz z anginą przychodzą również powiększone węzły chłonne. Dotyczy to węzłów podżuchwowych oraz szyjnych. Stają się one dobrze wyczuwalne podczas dotyku, a do tego bolesne. Ze względu na to, że węzły chłonne są niezwykle istotne dla organizmu, po stwierdzeniu ich powiększenia oraz innych objawów anginy należy udać się do lekarza i rozpocząć intensywną kurację.