Jakie są symptomy raka płuc?

Opiekun artykułu: bunkier
Advertising
Jakie są symptomy raka płuc?

Jakie są symptomy raka płuc?

Rak płuc nie jest rzadką chorobą, która zdarza się tylko nielicznym. Zachorowalność na nią jest dość duża, zwłaszcza wśród osób palących duże ilości papierosów. Niestety, stanowi schorzenie trudne do wykrycia i często osoby chore zgłaszają się do lekarza bardzo późno, kiedy nowotwór jest już bardzo zaawansowany. Wynika to nie tylko z powodu późno pojawiających się objawów, ale również przez wzgląd na wiązanie ich z innymi chorobami. Żeby wiedzieć, kiedy warto iść do lekarza, podajemy najpopularniejsze z objawów.

Advertising
Advertising
  • Przewlekły kaszel

    Przewlekły kaszel

    Kaszel to najczęstszy objaw raka płuc. Skarży się na niego ponad 70% osób, u których po szczegółowych badaniach zdiagnozowano chorobę nowotworową. Przy tym nie jest to zwykły kaszel, ale przewlekły, który nie ustępuje pomimo stosowania środków zapobiegających takiej przypadłości. Brak efektów leczenia kaszlu oraz pojawiająca się wydzielina powinny zaniepokoić, a jeśli kaszel trwa ponad 3 tygodnie i nasila się, koniczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu.Jeśli dochodzi do przerzutów raka na gardło, może pojawić się ból gardła, pieczenie, infekcje, problemy z przełykaniem.

  • Świszczący oddech i duszności

    Świszczący oddech i duszności

    Oddech połączony ze świszczeniem kojarzy się głównie z zapaleniem oskrzeli, jednak jest to również jeden z symptomów raka płuc. Źródło jest podobne i leży w upośledzeniu pęcherzyków płucnych oraz naciekach na oskrzela, z tym że w przypadku zapalenia oskrzeli znika po odpowiednim leczeniu. Jeśli jednak ma się do czynienia z rakiem płuc, świszczenie nie mija, ale może być związane z innym objawem, jakim są duszności. Trudności z oddechem, z nabraniem powietrza w płuca, nagły ucisk mogą być spowodowane rozrastającym się guzem, który tworzy blokadę przy oddychaniu.

  • Długotrwała chrypka

    O raku może świadczyć również długa chrypka. Jest znana u palaczy, zwłaszcza długotrwałych, i jeżeli nie mija po upływie 3 tygodni powinna być zdiagnozowana przez lekarza. Często razem z chrypką pojawia się odkrztuszanie wydzieliny. Gdy w wydzielinie pojawi się krew, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza.

  • Ból w barkach, ból w klatce piersiowej

    Ból w barkach, ból w klatce piersiowej

    Rak płuc może powodować również bóle w klatce piersiowe lub w barkach. Ból w piersi jest bardzo ostry, paraliżujący i wynika z naciekania guza z płuc na kręgosłup i żebra. Ból w barkach pojawia się przede wszystkim, kiedy nowotwór zlokalizowany jest w górnej części płuc i promieniuje. Może zdarzyć się również, że choroba rozwija się tylko w jednej części płuca, wówczas dochodzi do objawów specyficznych, jakimi są m.in. paraliż lub ból jednej strony ciała, opadanie powieki, wynikające z uszkodzenia nerwów.

  • Zator żyły głównej

    Zator żyły głównej

    Rozwijająca się choroba nie pozostaje również obojętna dla układu krwionośnego. Może pojawić się zator żyły głównej oraz porażenie splotu barkowego. Są to objawy wynikające z uciskania na nerwy oraz naczynia krwionośne, zwłaszcza jeżeli guz rozwija się w górnej części ważnego organu.