Jakie przyprawy są najpopularniejsze?

Opiekun artykułu: doris
Advertising
Jakie przyprawy są najpopularniejsze?

Jakie przyprawy są najpopularniejsze?

Można nie być specjalistą od przyprawiania ani nawet nie przyprawiać za bardzo, jednak istnieją zioła, które koniecznie trzeba mieć w kuchni. Bez ich dodania wszystkie potrawy tracą smak i nawet najlepsze składniki tworzące obiady lub kolacje nie sprawią przyjemności podczas jedzenia.

Advertising
Advertising
  • Sól morska

    Sól morska

    W dawnych wiekach posiadanie soli uchodziło za luksus, na który mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Dodawała smaku i wyrazistości wszystkim potrawom, zwłaszcza mięsu, które dzięki niej zyskiwało na jakości. Obecnie jest stałym elementem większości kuchni, chociaż nie należy przesadzać z jej stosowaniem, ponieważ nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia. Warto jednak stosować ją z umiarem, ponieważ jest również przydatna – zawiera jod, który wpływa korzystnie na tarczycę oraz procesy zachodzące w mózgu. Jeżeli w wyniku choroby trzeba ją odstawić, warto pomyśleć o ziołach, które mają takie samo zastosowanie jak sól, np. estragon.

  • Pieprz

    Pieprz

    Wielbiciele ostrych przypraw znajdą dla siebie coś ostrzejszego niż pieprz, jednak bez niego trudno się obejść i doprawić odpowiednio przygotowywane posiłki. Podobnie jak soli, można używać go zarówno do dań głównych, jak i do sałatek. Występuje w różnych odmianach, które mają łagodniejsze lub mocniejsze smaki. Na sklepowych półkach można znaleźć obecnie pieprz czarny, ziołowy, biały, a także czerwony, chociaż pod tą postacią kryje się głównie zmielona papryka chili. Dostępne są także wersje mieszane, które mają bardzo intensywną woń oraz są ostrzejsze. Pieprz służy do podkreślenia potraw i choć pasuje do wielu produktów, szczególnie dobrze urozmaica mięsa.

  • Papryka

    Papryka

    Paprykę można zakupić w różnych wersjach. W Polsce najczęściej kupowana jest mielona – ostra lub słodka. Dodawana jest przede wszystkim do sosów, ale urozmaica się nią także wędliny, a nawet sery żółte i pleśniowe. Dzięki niej smak jedzenia jest bardziej wyrazisty. Obecnie papryka przeżywa swój renesans, ponieważ poza mieloną przyprawą coraz częściej korzysta się z płatków papryki, które są o wiele ostrzejsze, oraz z papryczki chili. Kupuje się ją świeżą albo suszoną, wówczas można rozkruszyć ją w palcach i dodać do potrawy. W przypadku chili trzeba zachować umiar, ponieważ nawet niewielka jej ilość daje bardzo ostry smak.

  • Czosnek

    Czosnek

    Zapach czosnku zniechęca niektórych do jego dodawania do potraw, jednak w niewielkich ilościach aromat nie będzie bardzo wyczuwalny, za to smak jedzenia stanie się bardziej wyrazisty. Czosnek znany jest na świecie od wieków, również w Polsce, i wykorzystuje się go na wiele sposobów: do sosów, mięs, do chleba, do warzyw oraz do urozmaicania przetworów, np. kiszonych ogórków. Warto z niego korzystać nie tylko przez wzgląd na smak, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Stanowi naturalny antybiotyk i działa przeciwbakteryjnie. Można go mieć w kuchni jako całe warzywo, mielony lub granulowany.