Jak zwalczyć samotność?

Opiekun artykułu: agattka
Advertising
Jak zwalczyć samotność?

Jak zwalczyć samotność?

Nawet jeśli w pracy, w szkole, na uczelni jesteśmy otoczeni dziesiątkami innych osób, które codziennie spotykamy, w zaciszu domowym możemy czuć się samotnie. Poczucie samotności utrzymujące się tygodniami czy miesiącami może doprowadzić do spadku samoakceptacji, a w konsekwencji do poważnych zaburzeń natury psychologicznej. Jeśli więc od dłuższego czasu czujesz się samotny, opuszczony, a może nawet nikomu niepotrzebny, postaraj się to zmienić. Pomogą ci w tym poniższe rady.

Advertising
Advertising
  • Nie zaniedbuj znajomych

    Nie zaniedbuj znajomych

    Uczucie samotności może pojawić się nawet wtedy, kiedy mamy znajomych. Czasami jednak nie potrafimy z nimi szczerze i otwarcie porozmawiać, czujemy, że nie pasujemy do naszej paczki albo po prostu nie możemy wśród tych osób odnaleźć swojej bratniej duszy. Postaraj się jednak przełamać i umów się z jedną czy dwiema najbliższymi ci osobami. Spokojna rozmowa w kameralnym gronie może sprawić, że z którąś z nich się zaprzyjaźnisz. Cokolwiek jednak by się nie działo, nie zamykaj się w domu i nie ignoruj telefonów od swoich kolegów.

  • Zaproś znajomych do domu

    Jeśli chcesz wzmocnić więzi między tobą a znajomymi, zaproś ich do domu. Przygotuj jedzenie, gry planszowe i filmy, żebyście mogli spędzić miły i integrujący was wieczór. Oni na pewno docenią twoje starania.

  • Natura

    Natura

    Jeśli tylko ogarnia cię poczucie samotności, koniecznie wyjdź na spacer. Kiedy zaczerpniesz świeżego powietrza, poobserwujesz drzewa, zwierzęta i innych przechodniów, zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam. Poza tym czas spędzony na łonie natury poprawi ci nastrój.

  • Wolontariat

    Wolontariat

    Nic tak nie sprawi, że poczujesz się potrzebny, jak bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi lub zwierzętom. Pomyśl o swoich mocnych stronach i zastanów się, co mógłbyś robić dla innych. Możesz wybrać wolontariat w schronisku, w fundacji dla dzieci, w fundacji dla niepełnosprawnych. Możliwości jest naprawdę wiele, a co najważniejsze – zaczniesz otaczać się nowymi ludźmi i poczujesz, że jest ktoś, kto cię potrzebuje.

  • Wyjdź do ludzi

    Przeprowadziłeś się do innego miasta i nikogo nie znasz? Zawsze byłeś typem samotnika, ale teraz ci to przeszkadza? Nie wiesz, gdzie szukać nowych znajomych? Na pewno nie znajdziesz ich w swoim domu. Żeby kogoś poznać, musisz opuścić swoją strefę komfortu. Zapisz się do jakiegoś kółka tematycznego albo wyjdź na wieczorek taneczny. Jeśli jednak nie potrafisz się przełamać i wyjść z domu, zacznij udzielać się na forach internetowych. Może tam znajdziesz towarzysza do rozmów.

  • Hobby

    Hobby

    Samotność może również zrodzić się z nudy. Postaraj się znaleźć sobie jakieś zajęcie, które wciągnie cię bez reszty, jak taniec, jazda konna, czytanie książek. Wybierz coś, co sprawia ci radość i rozwijaj swoją pasję. Zapisz się do szkoły tanecznej lub jeździeckiej, regularnie odwiedzaj targi książkowe. Poczujesz się częścią jakiejś wspólnoty.