Jak wykonać prawidłowo masaż stóp?
Jak wykonać prawidłowo masaż stóp?
Po całym dniu chodzenia lub stania nasze nogi bywają wyjątkowo zmęczone. Masaż stóp zapewni relaks całemu organizmowi. Na stopach znajdują się receptory odpowiadające wszystkim organom wewnętrznym. Masując stopy w umiejętny i właściwy sposób, pobudzamy je do pracy, powodujemy odprężenie. Jesteśmy też w stanie odkryć, który narząd jest chory. Receptory na stopach będą wówczas bolesne. Masaż stóp usuwa z organizmu toksyny, poza tym odpręża, uspokaja i wycisza. Jego wykonanie nie jest specjalnie trudne. Każdy może się tego nauczyć i wykonywać go samodzielnie. Mamy kilka rodzajów masaży. Najpopularniejszy jest relaksacyjny.
Masaż leczniczy polega na uciskaniu receptorów, pocieraniu i ugniataniu. W Internecie znajdziesz rysunki podeszew stóp z przypisanymi im odpowiednikami organów wewnętrznych. Pomoże ci to zlokalizować ewentualną dolegliwość.
Masaż relaksacyjny
Masaż odprężający najlepiej wykonać bezpośrednio po kąpieli lub po wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli lub olejków eterycznych. W rozgrzaną skórę stóp wmasowujemy olejek lub krem odżywczy, rozcierając go po całej powierzchni podeszwy, a następnie masując kolejno palce i wierzch stopy. Kostki masujemy ruchami okrężnymi. Stopę rozcieramy ruchami posuwistymi, a następnie ugniatamy miejsce przy miejscu.
Technika
Przed masażem poruszaj całą stopą w każdą stronę, wykonaj okrężne ruchy, następnie ujmij obiema dłońmi stopę i przyciągaj palce stóp w stronę tułowia. Kciukiem i palcem wskazującym ujmij duży palec u stopy i zacznij jego pocieranie (omijaj paznokieć). Powtarzaj to kolejno z każdym palcem, a następnie wymasuj palce drugiej stopy. Chwyć oburącz stopę tak, by palce dotykały podeszwy stopy. Przesuwaj dłonie od palców w stronę pięt, następnie powtórz tę czynność z drugą stopą. Gdy ją masujesz, zawiń pierwszą w ręcznik, aby nie traciła ciepła. Teraz, wracając od pięty, masuj krawędzie stopy. Pocieraj ruchami posuwistymi. Czynności powtarzaj kilkakrotnie. Gdy w jakimś miejscu pojawi się ból, nie przerywaj masowania i przypomnij sobie, czy nie masz schorzeń żołądkowych, kłopotów z tarczycą lub innych. Nie zapomnij o wierzchu stopy i kostkach oraz o ścięgnie Achillesa. Masuj je ruchami okrężnymi, delikatnie uciskając. Po masażu zrób pokrzywkę, szczypiąc miejsce przy miejscu.
Ostatnia faza
Aby masaż uczynić przyjemniejszym, nacieraj stopę cały czas olejkiem lub kremem do masażu. Na zakończenie wetrzyj w stopy krem zmiękczający naskórek. Opukaj całą stopę opuszkami palców. Stopy będą ci wdzięczne za taki masaż i wypoczęte, gotowe, by następnego dnia znowu stać kilka godzin.