Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

Opiekun artykułu: tygrysek
Advertising
Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

Strach przed wizytą u dentysty jest w nas zakorzeniony najczęściej od dziecka. Czujemy się bardzo niekomfortowo na fotelu dentystycznym, przerażają na dźwięki wierteł oraz ból, jaki one sprawiają. Nawet będąc dorosłą osobą, idąc do dentysty czujemy się jak bezbronne dziecko. Jednak wcale nie musi tak być – wizyta u tego specjalisty, choć niekoniecznie może stać się  przyjemnością, ale też nie będzie udręką, jeśli tylko dobrze go wybierzemy. Są przecież lekarze, którzy bez względu na wszystko potrafią wytworzyć dobrą i spokojną atmosferę. Jak znaleźć takiego dentystę marzeń? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Advertising
Advertising
 • Opinie rodziny i znajomych

  Opinie rodziny i znajomych

  Najprostszą drogą, aby dowiedzieć się, jaki dentysta będzie dla ciebie odpowiedni, jest po prostu popytanie rodziny oraz znajomych. Jeśli wiesz, że jakaś osoba nosi aparat ortodontyczny, usuwała ostatnio ząb lub poddawała się leczeniu kanałowemu, to z pewnością będzie mogła ci polecić lub odradzić swojego specjalistę. To najlepszy sposób, aby dowiedzieć się nie tylko, czy lekarz jest kompetentny, ale także, czy jest delikatny, pogodny, uprzejmy i czy chętnie wyjaśnia wszystkie wątpliwości oraz odpowiada na pytania. Te kwestie są bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które zawsze obawiały się wizyty u dentysty i które ta wizyta wręcz paraliżuje. Odpowiedni lekarz będzie potrafił zmienić to negatywne nastawienie.

 • Internet – ranking lekarzy

  Internet też może służyć ci pomocą w takim przypadku. W sieci możesz odnaleźć strony wraz z rankingami najlepszych lekarzy w danym fachu. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę rankingu imię i nazwisko lekarza, a także miejscowość, w której ma gabinet i od razu wyświetlą się o nim podstawowe informacje oraz bardzo często fotografia. Z jego wirtualnej wizytówki dowiesz się, przy jakiej ulicy przyjmuje dentysta, w jakie dni i godziny, co też jest przecież istotne, oraz pod jakim numerem można się zarejestrować. To, co powinno zainteresować cię najbardziej, to oczywiście oceny wystawiane przez innych pacjentów. Najczęściej podzielone są one na pozytywne, negatywne oraz neutralne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, jak przebiega wizyta, jakie jest nastawienie lekarza do pacjenta, czy jest delikatny oraz uprzejmy – wśród wystawionych ocen szukaj tych cech, na których zależy ci najbardziej. Jeśli specjalista ma osiem opinii pozytywnych, a jedną negatywną, nie przekreślaj go od razu.

 • Wizyta kontrolna

  Wizyta kontrolna

  Najczęściej wybieramy dentystę wówczas, kiedy nasze zęby nie dają nam już spokoju – bolą, kruszą się, mamy widoczną próchnicę. Rzadko kto z nas chodzi do dentysty co pół roku czy rok na kontrolną wizytę. Taka wizyta kontrolna jest jednak doskonałym testem dla dentysty, którego jeszcze nie znasz. Możesz się na nią umówić pod pretekstem sprawdzenia stanu twojego uzębienia oraz uzyskania zaleceń co do dalszego leczenia. Jeśli podczas tej wizyty dentysta będzie sprawiał dobre wrażenie i spodoba ci się, wówczas możesz umówić się na wykonanie jakiegoś zabiegu lub ustalić cały przyszły plan leczenia zębów. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na gabinet – sprzęt, wystrój. Nie są to kwestie najważniejsze, ale dla osób, które panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą być istotne. Gabinet powinien budzić w tobie pozytywne uczucia, a nie straszyć cię jeszcze bardziej.

X