Zasady dbania o zęby z aparatem ortodontycznym

Opiekun artykułu: reniai
Advertising
Zasady dbania o zęby z aparatem ortodontycznym

Zasady dbania o zęby z aparatem ortodontycznym

Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać przed jego założeniem. Zazwyczaj obawiamy się, że nie będziemy mogli żuć gum oraz jeść wielu rzeczy: krówek, jabłek, musli. Nie jest to jednak prawda, gdyż większość osób nie ma z tym większych problemu, choć oczywiście zdarza się, że jedząc batonik natrafimy zębami wprost na twardy orzeszek i któryś z zamków się odklei. Są to jednak bardzo sporadyczne sytuacje. Najważniejsze przy noszeniu aparatu ortodontycznego jest to, aby dbać o niego oraz o czystość zębów. Poniższe rady ci w tym pomogą.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jak czyścić zęby z aparatem albo jakich produktów żywnościowych powinieneś unikać, najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem, on doradzi ci najlepiej.

 • Mycie zębów

  Mycie zębów

  Odpowiednia higiena jamy ustnejpodczas leczenia u ortodonty jest szczególnie ważna. Jeśli nie będziesz systematycznie czyścił zębów, bakterie dostaną się pod zamki aparatu i powstanie zagrożenie próchnicą lub przebarwieniami nazębnymi. Dlatego też wyposaż się w odpowiednie przyrządy do mycia twoich zębów. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest szczoteczka. Ze względu na to, iż zamki mogą się odklejać, zalecana jest szczoteczka z miękkim włosiem lub szczoteczka elektryczna. Po drugie, warto zakupić tzw. szczoteczki ortodontyczne, czyli miniszczotki do zębów, pozwalające na czyszczenie przestrzeni pomiędzy łukiem aparatu a zębami. Po trzecie, musisz również pamiętać o systematyczności. Najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku, a nawet mniejszej przekąsce. Warto także pomyśleć o zakupie płynu do płukania jamy ustnej.

 • Dieta

  Dieta

  Tak, jak to już zasygnalizowano, wiele osób noszących aparaty nie ma większych trudności z jedzeniem i sięga również po produkty zabronione przez ortodontów. Warto jednak znać zalecenia lekarzy, zwłaszcza jeśli jesteś na początku swojej drogi do prostego zgryzu. Odradza się jedzenie ciągnących się słodyczy (krówek, „mordoklejek”, batonów Snickers), żucia gumy, a także gryzienie bardzo twardych produktów, jak chleb ziarnisty i orzechy. Należy także pamiętać, iż tzw. ligaturki (czyli gumeczki) mogą ulegać przebarwieniom pod wpływem herbaty, barwiących przypraw czy buraków. Wygląda to niehigienicznie.

 • Odklejony zamek

  Odklejony zamek

  Kiedy po raz pierwszy odklei ci się zamek, możesz wpaść w panikę i nie wiedzieć, co zrobić. Nie musisz się jednak martwić, to nie sprawi, że twoje leczenie pójdzie na marne albo się znacząco opóźni. Jeśli odpadnie ci ostatni zamek i będziesz mógł go zdjąć, to zrób to, oczyść i potem schowaj do torebeczki. Ortodonta przyklei ci go na kolejnej wizycie. Jeśli jednak będziesz czuł duży dyskomfort z powodu odklejonego zamka, powinieneś zadzwonić do swojego lekarza i jak najszybciej umówić się z nim na krótką wizytę.