Jak dbać o świeży oddech?

Opiekun artykułu: wirag
Advertising
Jak dbać o świeży oddech?

Jak dbać o świeży oddech?

Przyczyną nieświeżego oddechu są zazwyczaj problemy w obrębie jamy ustnej. Przykry zapach z ust może również być spowodowany innymi dolegliwościami. Ciężkostrawna dieta, spożywanie kawy, alkoholu, palenie papierosów mogą być kolejnymi powodami niemiłego oddechu. Najważniejsze jest wyeliminowanie poważniejszej choroby (zapalenia zatok, migdałków, gruźlicy), która może być także jego przyczyną. Spójrz, w jaki sposób możesz zadbać u siebie o świeży oddech. Gdy poniższe metody zawiodą, zwróć się do lekarza.

Advertising
Advertising
 • Pij dużo wody

  Wysuszona błona śluzowa w jamie ustnej może stanowić przyczynę nieświeżego oddechu. Dzieje się tak z powodu rozkładania się na języku resztek jedzenia. Picie dużej ilości wody pozwoli nawilżyć śluzówkę i pozbyć się części zarazków.

 • Jedz cytrusy

  Jedz cytrusy

  Kwasy owocowe stymulują wydzielanie śliny, która pomaga w wypłukiwaniu jamy ustnej z osadzonych bakterii. Jedzenie cytrusów ma podobne znaczenie, co picie wody. Ponadto pozostawia uczucie przyjemnego smaku w ustach.

 • Higiena jamy ustnej

  Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej 2 razy dziennie przez 2 – 3 minuty. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używaj nici dentystycznych. Płucz również usta płynami, które zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego. Nie bagatelizuj kontrolnych wizyt u stomatologa, a w razie potrzeby lecz próchnicę i paradontozę.

 • Zioła i herbata

  Zioła i herbata

  Nie zapominaj o ziołach. Możesz je żuć zamiast tradycyjnych gum. Jeżeli odpowiada Ci smak ziół, spróbuj mięty pieprzowej i zielonej, rozmarynu, bazylii czy pietruszki. Pozostawiają one świeży oddech na długo po ich żuciu. Składniki zawarte w zielonej i czarnej herbacie zmniejszają namnażanie się bakterii powodujących nieświeży zapach z ust.

 • Naturalne specyfiki

  W walce o świeży oddech wypróbuj naturalne specyfiki. Wypłucz jamę ustną roztworem ciepłej wody z solą. Kwaśny odczyn w jamie ustnej zneutralizuj sodą oczyszczoną. W tym celu szczyptę sody rozpuść w szklance wody i wypłucz usta. Dzięki takim płukankom tworzy się w jamie ustnej środowisko, które nie sprzyja rozwojowi bakterii. Możesz myć zęby pastą z sodą oczyszczoną, ochroni ona Twoje zęby przed bakteriami i dodatkowo przywróci świeży oddech.

 • Nie zapominaj o języku

  Podczas codziennej higieny zębów nie zapominaj o języku. Po ich umyciu oczyść język specjalną skrobaczką. Osad i resztki jedzenia pozostające na nim w dużej mierze przyczyniają się do przykrego zapachu z ust.

X