Jakie są przyczyny i objawy zębiaka?

Opiekun artykułu: daaaria
Advertising
Jakie są przyczyny i objawy zębiaka?

Jakie są przyczyny i objawy zębiaka?

Zębiak brzmi groźnie, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest to schorzenie stomatologiczne. Żeby nie być zaskoczonym przypadkową diagnozą u lekarza, warto poznać, czym jest ta choroba, jak się objawia oraz powstaje. Dzięki temu można ją szybko leczyć oraz nie obawiać się samego leczenia.

Advertising
Advertising
 • Czym jest zębiak?

  Czym jest zębiak?

  Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym jest zębiak. Jest to łagodna odmiana nowotworu, która powstaje w wyniku upośledzenia rozwojowego. W skład zębiaka wchodzą tkanki, które w normalnych warunkach tworzą prawidłowy ząb, czyli: miazga, zębina, szkliwo. Jednak w zębiaku są one wymieszane w całkowicie chaotyczny sposób, a czasami zawierają również dodatkową tkankę, która wpływa na wielkość guza.Zębiaki nie są popularnym schorzeniem, często przez długi czas nie dają żadnych oznak i są wykrywane całkowicie przypadkowo podczas zdjęć rentgenowskich szczęki. Zębiaki mają różne wielkości, niektóre są niewielkie, a inne rozrastają się w taki sposób, że wypełniają cały ząb albo kanał zębowy.

 • Przyczyny powstawania zębiaków

  Przyczyny powstawania zębiaków

  Nie są do końca znane przyczyny pojawiania się zębiaków. Stomatolodzy uznają, że jest to związane z wadami rozwojowymi mającymi swoje podłoże w genetyce albo zakażeniach i urazach. Stymulują one niekontrolowany rozwój tkanki zębowej. Pojawia się zawiązek zęba, jednak nie jest on przekształcany w ząb taki jak inne, lecz obrasta pomieszaną tkanką zębową, tworząc guz. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w okresie wyżynania się zębów stałych, czyli od 6 do 14 roku życia. Wzrost zębów w tym okresie jest jednocześnie stymulujący dla wzrostu guza, który może być niewielki albo większych, wyczuwalnych rozmiarów. Jeżeli zębiak pojawi się u starszej osoby, powyżej 50 roku życia, może być powiązany z innymi chorobami, np. dysplazji zębiny.

 • Objawy zębiaka

  Objawy zębiaka

  Zazwyczaj zębiaki nie wykazują żadnych szczególnych objawów, co sprawia, że rosną spokojnie przez dłuższy czas. Jednak gdy są duże lub umiejscowione w konkretnym fragmencie szczęki, zaczynają dawać się we znaki. Do najczęstszych symptomów należą:

  * przetrwałe zęby mleczne, które nie wypadły w odpowiednim czasie,

  * zniekształcenie w obszarze wyrostka zębodołowego,

  * zatrzymanie wzrostu zęba stałego, który nie może wyrosnąć na odpowiednią długość,

  * ucisk na nerwy, co powoduje ból,

  * rozchwianie i przesuwanie zębów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zębiaka.

X