Jakie są przyczyny i objawy zębiaka?
Jakie są przyczyny i objawy zębiaka?
Zębiak brzmi groźnie, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest to schorzenie stomatologiczne. Żeby nie być zaskoczonym przypadkową diagnozą u lekarza, warto poznać, czym jest ta choroba, jak się objawia oraz powstaje. Dzięki temu można ją szybko leczyć oraz nie obawiać się samego leczenia.
Czym jest zębiak?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym jest zębiak. Jest to łagodna odmiana nowotworu, która powstaje w wyniku upośledzenia rozwojowego. W skład zębiaka wchodzą tkanki, które w normalnych warunkach tworzą prawidłowy ząb, czyli: miazga, zębina, szkliwo. Jednak w zębiaku są one wymieszane w całkowicie chaotyczny sposób, a czasami zawierają również dodatkową tkankę, która wpływa na wielkość guza.Zębiaki nie są popularnym schorzeniem, często przez długi czas nie dają żadnych oznak i są wykrywane całkowicie przypadkowo podczas zdjęć rentgenowskich szczęki. Zębiaki mają różne wielkości, niektóre są niewielkie, a inne rozrastają się w taki sposób, że wypełniają cały ząb albo kanał zębowy.
Przyczyny powstawania zębiaków
Nie są do końca znane przyczyny pojawiania się zębiaków. Stomatolodzy uznają, że jest to związane z wadami rozwojowymi mającymi swoje podłoże w genetyce albo zakażeniach i urazach. Stymulują one niekontrolowany rozwój tkanki zębowej. Pojawia się zawiązek zęba, jednak nie jest on przekształcany w ząb taki jak inne, lecz obrasta pomieszaną tkanką zębową, tworząc guz. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w okresie wyżynania się zębów stałych, czyli od 6 do 14 roku życia. Wzrost zębów w tym okresie jest jednocześnie stymulujący dla wzrostu guza, który może być niewielki albo większych, wyczuwalnych rozmiarów. Jeżeli zębiak pojawi się u starszej osoby, powyżej 50 roku życia, może być powiązany z innymi chorobami, np. dysplazji zębiny.
Objawy zębiaka
Zazwyczaj zębiaki nie wykazują żadnych szczególnych objawów, co sprawia, że rosną spokojnie przez dłuższy czas. Jednak gdy są duże lub umiejscowione w konkretnym fragmencie szczęki, zaczynają dawać się we znaki. Do najczęstszych symptomów należą:
* przetrwałe zęby mleczne, które nie wypadły w odpowiednim czasie,
* zniekształcenie w obszarze wyrostka zębodołowego,
* zatrzymanie wzrostu zęba stałego, który nie może wyrosnąć na odpowiednią długość,
* ucisk na nerwy, co powoduje ból,
* rozchwianie i przesuwanie zębów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zębiaka.