Jakie są sposoby na paradontozę?
Jakie są sposoby na paradontozę?
Paradontoza to choroba tkanek, które otaczają zęby i utrzymują je w szczęce. Powstaje głównie z powodu odkładającej się nazębnej płytki bakteryjnej złożonej z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Z niej powstaje kolejno kamień, który wdzierając się pod dziąsła tworzy tzw. kieszonki. Dziąsła przez kamień stają się po pewnym czasie ciągle opuchnięte, bolą, a podczas mycia zębów pojawia się krwawienie. Ten stan jest jednak jeszcze dość łatwy do powstrzymania. Gorzej dzieje się, jeśli kolejno zostaną odsłonięte szyjki zębowe, a kamień i bakterie zaczną niszczyć tkanki. Konsekwencją nieleczenia tego stanu są, niestety, luki w uzębieniu.
Na dobry początek
W mniej zaawansowanym stadium paradontozy można skutecznie powstrzymać jej rozwój. Wówczas wystarczy zdjęcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego. Niekiedy może zostać zalecona również antybiotykoterapia. W tym stadium choroby specjaliści dodatkowo lakierują zęby, likwidując wrażliwość odsłoniętych szyjek. W przypadku rozwinięcia się choroby konieczne staje się specjalistyczne leczenie dziąseł.
Leczenie laserem
Laser pomaga w gojeniu się ran przy dziąsłach, korzystnie wpływa na regenerację tkanek i wspomaga leczenia przewlekłych stanów zapalnych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Dziąsła poddawane są naświetlaniu przez wiązkę promieni o małej mocy. Dzięki temu limfocyty T zaczynają pracować i przyspieszają regenerację tkanek.
Kiretaż
Tym mianem określa się spłycenie kieszonek. Dzięki niemu zostają one również oczyszczone. W tej kwestii istnieją dwa wybory. Jednym jest kiretaż otwarty, drugim zamknięty. Pierwszy z nich polega na nacięciu skalpelem dziąsła, dokonaniu oczyszczenia i usunięcia chorej tkanki oraz zszyciu dziąsła przy jednoczesnym spłyceniu kieszonki. Kiretaż zamknięty jest jedynie odciągnięciem dziąsła od zęba i oczyszczeniem okolic korzenia. Z pewnością jest to zabieg mniej inwazyjny od kiretażu otwartego, niemniej jednak stwarza ryzyko nawrotu paradontozy.
Odbudowywanie tkanek
W przypadku mocno zaawansowanej paradontozy, gdy zęby zaczynają się chwiać, na szczęście również istnieje możliwość leczenia tego stanu. Specjalista podejmuje się wobec takiej sytuacji odbudowy tkanek. Dziąsło nacina się, odchyla, by dostać się do korzenia, oczyszcza i nakłada preparat zawierający białka, które pobudzają tkanki do odnowy. Zabieg jest dość inwazyjny, dlatego przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Niestety nie jest refundowany, a koszt przy zabiegu jednego zęba może dochodzić kwoty nawet 1000 zł. Wobec bólu, zdrowia i kosztów tak istotna staje się zatem profilaktyka.
Jak powinna wyglądać profilaktyka
To, co najważniejsze, to ochrona zębów. Myj je zatem rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Dobrze jest stosować pasty do zębów wrażliwych oraz polubić używanie nici dentystycznych. Każde mycie zębów powinno kończyć się płukaniem buzi płynami, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej.