Sposoby na krwawiące dziąsła

Opiekun artykułu: damian
Advertising
Sposoby na krwawiące dziąsła

Sposoby na krwawiące dziąsła

Krwawiące dziąsła to problematyczna, a czasem nawet bolesna dolegliwość, którą trzeba leczyć dla bezpieczeństwa nie tylko zębów, ale i całego ciała. Podrażnione dziąsła mogą stać się przyczyną zakażenia krwi w całym organizmie, co stanowi istotne niebezpieczeństwo. Już pierwsze krwawienia powinny zmotywować do leczenia i wzmacniania dziąseł.

Advertising
Advertising
  • Przyczyny krwawienia dziąseł

    Przyczyny krwawienia dziąseł

    Różne są przyczyny krwawiących dziąseł, jednak żadnej nie należy ignorować. Bardzo często krwawienie pojawia się przy przeziębieniu, w którym występuje katar. Zaczyna się wtedy oddychać przez usta, a to powoduje wyschnięcie śluzówki w jamie ustnej i podatność na podrażnienia oraz urazy przy myciu zębów. Samo mycie jest równie niebezpieczne dla dziąseł, jeżeli jest ono wykonywane nieprawidłowo albo zbyt mocno. Dziąsła to wrażliwe elementy ciała i łatwo o ich podrażnienie. Jeżeli dziąsła krwawią codziennie i nie jest możliwe, by był to wynik urazów w czasie mycia, można podejrzewać, że jest to skutkiem niedoboru witamin, niedokrwistości, a nawet cukrzycy.

  • Mycie zębów

    Mycie zębów

    Gdy w czasie mycia zębów zobaczy się w pianie czerwone ślady krwi lub rozchylając usta, dostrzeże się ślady na zębach i dziąsłach, trzeba zwrócić uwagę na sposób szczotkowania zębów. Zbyt mocny nacisk oraz szorowanie szczoteczką po krawędziach między zębem a dziąsłem może doprowadzić do otarcia naskórka i tym samym do pojawienia się krwi. Lepiej myć zęby delikatnie i przez 3 minuty, niż mocno i krótko, co wcale nie jest dobrym sposobem na usunięcie brudu. Istotny jest także rodzaj szczoteczki. Każdy ma inną wrażliwość jamy ustnej, jednak twarda szczoteczka częściej powoduje urazy – bezpieczniej jest wymienić ją na szczoteczkę o miękkim lub średnim stopniu twardości.

  • Płukanki do ust

    Sprawdzonym domowym sposobem na poprawę stanu dziąseł oraz zmniejszenie ich krwawienia są płukanki. Powodują one delikatne ściąganie skóry dziąseł, przez co nie są one tak wrażliwe na urazy. Najczęściej do płukanek wykorzystuje się szałwię. Parzona przez 10 minut, przestudzona szałwia nadaje się do płukania nawet kilka razy dziennie. Podobnie skutecznie działają napary z rumianku. Również dentysta, po zapoznaniu się z problemem, może zlecić wykonanie w aptece ziołowej mieszanki, która zapobiegnie krwawieniu oraz rozwojowi bakterii. Jeśli nie ma się zaufania do ziół, warto wykorzystać płyny do płukania ust przeznaczone dla osób z wrażliwymi zębami.

  • Zdrowa dieta

    Zdrowa dieta

    Im mniej witamin w organizmie, tym łatwiej dochodzi do wysuszenia skóry, pękania jej, a także długiego leczenia. Brak witamin często objawia się w obrębie jamy ustnej, w tym – krwawiącymi dziąsłami. Żeby do tego nie dopuścić lub temu zapobiec, należy wzbogacić dietę w produkty zawierające dużo witaminy C, która wspomaga odporność, oraz witaminy K, poprawiającej krzepnięcie i krążenie krwi. Witaminy C jest wiele w owocach cytrusowych i jabłkach, a także w zielonych warzywach, natomiast witaminę K można znaleźć w brokułach, awokado, salacie, którymi należy wzbogacić swoją dietę.