Jak zachować biel zębów?

Opiekun artykułu: kondik
Advertising
Jak zachować biel zębów?

Jak zachować biel zębów?

Białe zęby mają wielkie znacznie dla całego uśmiechu oraz samopoczucia człowieka. Jeżeli są żółte albo w plamy, łatwo o kompleksy i niechęć do uśmiechania się, a nawet mówienia, byle tylko nie pokazać nikomu własnego uzębienia. Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, warto poznać kilka tajników zachowania zdrowego, białego uśmiechu.

Advertising
Advertising
  • Uwaga na picie

    Uwaga na picie

    Niektóre napoje potrafią zabarwiać zęby na żółtawy lub brązowawy kolor. Dotyczy to przede wszystkim kawy, herbaty oraz pewnych rodzajów alkoholu. Jeżeli nie chce się, żeby zęby szybko zmieniły barwę, należy ograniczyć spożywanie szkodliwych napojów, a po każdym ich wypiciu przepłukać usta, np. wodą, żeby pozbyć się ewentualnego osadu.

  • Bez palenia

    Bez palenia

    Jeżeli jest się nałogowym palaczem, nie ma się niemal żadnej szansy na białe zęby, póki nie zrezygnuje się z palenia. Zabiegi wybielające, pasty wybielające nie będą skuteczne, jeśli kilka razy dziennie do ust będą dostawały się szkodliwe substancje. Nawet po rzuceniu papierosów czas powrotu zębów do lepszego stanu trwa bardzo długo.

  • Uwaga na jedzenie

    Poza piciem również jedzenie może powodować przebarwienia na zębach. Jest to proces, który trwa dość długo i związany jest z regularnym spożywaniem pewnych produktów. Jeżeli jakiś pokarm plami materiał, może spowodować plamy także na zębach. Dotyczy to przede wszystkim ciemnych owoców: jagód, jeżyn, borówek.

  • Pasta wybielająca

    Zamiast od razu poddawać się zabiegowi wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, można skorzystać z past wybielających. Nadają się one szczególnie do wywabiania mniejszych plam na zębach i są skuteczne, pod warunkiem że używa się ich regularnie. Niestety wiele z nich jest dwa razy droższe niż typowe pasty do zębów, które głównie odświeżają oddech.

  • Paski wybielające

    Do nieco większych przebarwień, chociaż w dalszym ciągu nie wymagających interwencji dentysty, można wykorzystać paski wybielające. Zazwyczaj dostępne są w zestawach wystarczających na miesiąc. Korzysta się z nich 1 – 2 razy dziennie poprzez nałożenie paska na zęby. Trzeba postępować według zaleceń instrukcji, żeby nie doszło do uszkodzenia szkliwa. W trakcie używania może nasilić się praca ślinianek.

  • Domowe wybielanie

    Domowe wybielanie

    Poza kupnym i środkami można spróbować domowych środków wybielających. Najpopularniejszym jest mycie zębów sodą oczyszczoną. Przynosi to niewielkie efekty, lekko odświeża koloryt zębów. Zamiast sody można wykorzystać działanie niektórych produktów spożywczych. Jabłko, seler, kalarepa pozwalają wywarzać duże ilości śliny, które oczyszczają zęby.