Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba?
Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba?
Wizyta u dentysty nie jest dla nikogo z nas niczym miłym, a na dodatek zdecydowana większość po prostu się tego panicznie boi i udaje się do gabinetu tylko w ostateczności. Ostatecznością najczęściej okazuje się tak wielki ból, że środki przeciwbólowe nie dają już sobie rady. Niestety, bardzo często zakończeniem takiej wizyty jest wyrwanie zęba, którego nie da się już w żaden sposób uratować. Należy pamiętać, że wyrwanie zęba, a zwłaszcza jego dłutowanie, to bardzo poważny zabieg, którego nie można bagatelizować. Nieprzestrzeganie lekarskich zaleceń zawsze wiąże się z groźnymi konsekwencjami i tak też jest w tym przypadku. Dlatego też kiedy lekarz wyjaśni ci, co powinieneś robić po powrocie do domu, uważnie go słuchaj. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zasad, które pozwolą ci uniknąć przykrych konsekwencji związanych z wyrwaniem zęba.
Nie płucz intensywnie jamy ustnej przez około 48 godzin od zabiegu. Kiedy myjesz zęby, omijaj okolice rany i pastę wypluwaj, a potem nie płucz zębów.
Tampon
Po zakończeniu zabiegu dentysta włoży ci do buzi tampon i każe go zacisnąć. Pamiętaj, że nawet jeśli będzie ci niewygodnie albo będzie cię uwierał, zaciskaj go przez około 30 minut, ale nie więcej. To zaciskanie pozwoli na wytworzenie skrzepu. Skrzep na ranie po wyrwaniu jest bardzo istotny. To od niego zależy, czy twoje dziąsło będzie się dobrze goiło i czy unikniesz przykrych konsekwencji po wyrwaniu zęba. Wiedz zatem, że to właśnie o niego w ciągu tych pierwszych dwóch dni musisz najbardziej dbać.
2 godziny bez jedzenia i picia
Do dentysty najlepiej przyjść około 2 – 3 godziny po zjedzeniu solidnego, choć lekkiego posiłku. A to dlatego, że po zabiegu nie będziesz mógł ani pić, ani jeść przez około 2 godziny, jednak dla pewności, zwłaszcza jeśli rana jest nie zaszyta, nie jeść przez nieco więcej, około 4 – 5 godzin po zabiegu.
Tylko zimne posiłki i napoje
Pamiętaj również, żeby przez pierwsze 24 godziny pić i jeść tylko to, co jest w temperaturze pokojowej, albo nawet to, co jest zimne, prosto z lodówki. Gorące pokarmy czy napoje mogłyby sprawić, że skrzep, który ci się utworzył, rozpuści się, a jest to sytuacja wysoce niepożądana.
Tylko miękki pokarm
Należy również pamiętać o tym, by przez pierwszych 24 – 48 godzin spożywać tylko miękki pokarm. Na początek mogą to być lody czy zimne piure ziemniaczane albo jakieś chłodniki. W każdym razie nie powinny to być produkty, które trudno jest przeżuć albo których okruszki mogłyby się dostać do rany i oderwać skrzep. Dopiero od drugiego dnia można wprowadzać jajka czy ugotowany na miękko makaron.
Nie pal
Przykra informacja dla wszystkich palaczy jest taka, że nie można po wyrwaniu zęba palić. De facto, najczęściej właśnie palenie jest przyczyną odpadnięcia skrzepu i powstania suchego zębodołu. Należy powstrzymać się bezwzględnie od palenia przez 24 godziny, ale najbezpieczniej jest nie palić przez 48.
Brak wysiłku fizycznego
W dniu wyrwania, a już zwłaszcza dłutowania zęba, najlepiej jest odpocząć na kanapie. Po pierwsze może pojawić się ból, opuchlizna i złe samopoczucie, które utrudniają normalne funkcjonowanie, a po drugie zbyt gwałtowne czy intensywne ruchy mogą doprowadzić do oderwania skrzepu.