Jak pokonać lęk przed stomatologiem?

Opiekun artykułu: dlemons
Advertising
Jak pokonać lęk przed stomatologiem?

Jak pokonać lęk przed stomatologiem?

Czy wycofujesz się na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym? Czy zapisać na nią musi Cię druga osoba? Jeśli tak, przeczytaj artykuł, w którym dam ci kilka wskazówek odnośnie pozbycia się lęku, który wcale nie jest nie do przezwyciężenia. W gruncie rzeczy prędzej czy później będziesz musiał trafić do gabinetu. Najistotniejsze jest to, by nie było za późno.

Advertising
Advertising
 • Dentysta to nie sadysta

  Dentysta to nie sadysta

  Obecne leczenie stomatologiczne w gabinetach nie wygląda już jak dawniej. Dentyści nie wykazują sadystycznych preferencji, więc nie musisz obawiać się bólu. Wypełniając kartę, zawsze możesz zaznaczyć w niej, że miałeś złe doświadczenia i boisz się dentysty. Stomatolog widząc to, ze szczególną troską obejdzie się z Tobą, byś raz na zawsze pozbył się lęku, który doprowadza Cię do zaniedbywania zębów. Wiesz przecież, że im wcześniej udasz się do gabinetu, tym mniejsze będzie ryzyko utraty zęba, a w konsekwencji pieniędzy na jego rekonstrukcję.

 • Kobieta czy mężczyzna?

  Wybór pozostawiam Tobie. Każdy wewnątrz siebie odpowiada sobie na to pytanie. Nie zaleca się pójścia na siłę do pani stomatolog tylko dlatego, że jest dobra, mając przekonanie, że lepiej czułoby się na fotelu pod okiem pana stomatologa. Może stać się tak, że już więcej do niej nie wrócisz, a kolejna wizyta będzie znowu spowodowana nagłym przymusem.

 • Dowiedz się czegoś więcej

  Zanim udasz się do gabinetu, zasięgnij informacji o dentyście, do którego idziesz. Warto wiedzieć, jaki on jest, iluletnie ma doświadczenie oraz komu i w jaki sposób pomógł. Grunt to zrobić pierwszy krok.

 • Kiedy umówić się na wizytę?

  Kiedy umówić się na wizytę?

  Pokonując lęk przed dentystą, na wizytę po latach umów się w porannych godzinach. Cały dzień strachu może odwieść cię od decyzji. Możesz iść z zaprzyjaźnioną osobą, dzięki której będzie Ci łatwiej przetrwać drogę i wizytę.

 • Atmosfera w gabinecie

  Jak już wspominałam, z góry określ dentyście, że panicznie się boisz. To pozwoli na specjalne potraktowanie Cię. Wiedz, że z każdą wizytą lęk jest mniejszy, a po czasie nie będziesz widział różnicy, czy idziesz do dentysty, czy do sklepu po bułki. Lęk zniknie, jak ręką odjął. Jedynie regularne wizyty w gabinecie są w stanie wyleczyć Cię z niego. Ważna jest również atmosfera panująca w gabinecie. Jeżeli cokolwiek nie podoba Ci się nawet na poczekalni, szukaj innego miejsca. Musisz bowiem mieć komfortowe warunki, by lęk mógł niepostrzeżenie odejść.

 • Bezbolesne leczenie zębów

  Musisz uzmysłowić sobie, że obecnie w gabinetach stomatologicznych zęby leczy się bezboleśnie. Jeżeli boisz się bólu, wiedz, że nie idąc do dentysty, masz go jak w banku. Tylko dzięki systematycznym wizytom zmniejszasz ryzyko wystąpienia go u siebie.