Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Opiekun artykułu: haniszewski
Advertising
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Każda mama doskonale wie, że jest kilka takich rzeczy oraz doświadczeń w życiu małego człowieka, na które on zazwyczaj reaguje płaczem, grymaszeniem, a niekiedy nawet bardzo histerycznie. Tak jest bardzo często chociażby z podawaniem leków czy też pójściem na pobranie krwi albo szczepionkę. Kolejnym takim niezbyt dobrym doświadczeniem dla maluszka jest rzecz jasna wizyta u dentysty. Fotel dentystyczny, zapach gabinetu, poczekalnia, a przede wszystkim dźwięki wierteł mogą wydawać się twojemu dziecko groźne i zaburzać jego poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Z całą pewnością nie jest to bowiem sytuacja dla niego znajoma, a przez to, co oczywiste, czuje strach. Jednak są sposoby na to, by pomóc dziecku go przełamać i uczynić wizytę u dentysty bardziej dla niego przyjemną. Sprawdź je koniecznie!

Advertising
Advertising
 • Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

  Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

  Tak naprawdę na pierwszą wizytę do dentysty możesz wybrać się już z kilkumiesięcznym dzieckiem, które dopiero co zacznie ząbkować. Już wtedy dentysta będzie mógł określić, czy wszystko jest w porządku z uzębieniem i jamą ustną malucha. Na takiej wizycie dowiesz się również, co powinnaś robić, aby odpowiednio zadbać o higienę zębów dziecka. Wówczas maluszek jest jeszcze nieświadomy tego, gdzie jest, ale i tak może płakać. Jednak znacznie większy problem z zaprowadzeniem dziecka do dentysty możesz mieć wtedy, kiedy skończy już ono kilka lat i będzie zdawało sobie sprawę z tego, jakim zabiegom zostanie poddane.

 • Codzienne szczotkowanie zębów

  Jedną z podstawowych zasad, jakie powinnaś wprowadzić do codziennej rutyny dziecka, jest szczotkowanie zębów. Dzięki temu higiena jamy ustnej dziecka będzie przestrzegana i jego uzębienie nie będzie potrzebowało długotrwałego, nieprzyjemnego, często bolesnego leczenia, więc i maluch nie będzie musiał się obawiać dentysty. Dlatego też tłumacz swojemu dziecku przed wizytą u tego specjalisty, że nie powinno się obawiać, gdyż to tylko kontrola, a jego ząbki są zdrowe, ponieważ pięknie o nie dba.

 • Zabawa w dentystę

  Dziecko również samo może zabawić się w dentystę i dzięki temu przekonać do tego lekarza. W jaki sposób można to zrobić? Po pierwsze, możecie bawić się, że to ty jesteś jego pacjentką, siadasz na fotelu, a twoje dziecko sprawdza stan twojego uzębienia. Możesz także zakupić maluszkowi specjalną dentystyczną zabawkę. Dzięki niej będzie mógł zakładać plomby, wyrywać zęby i dokonywać innych zabiegów. Może wówczas fotel dentystyczny nie będzie dla niego największym powodem do lęku.

 • Odpowiedni lekarz

  Odpowiedni lekarz

  Nie bez znaczenia pozostaje to, jakiego lekarza wybierzesz na tę pierwszą wizytę, kiedy maluch będzie już świadomy, kim jest dentysta i co może robić z jego uzębieniem. Powinien to być specjalista przyjazny dzieciom, rozumiejący ich obawy, a także naprawdę miły. Taki lekarz powinien umieć przekonać malucha, że wizyta u dentysty to nic strasznego. Dobrze, gdyby na koniec wizyty twoje dziecko dostało jakąś naklejkę albo kolorową szczoteczkę do zębów.

X