Jakie szczepienia powinno mieć dziecko?

Opiekun artykułu: sobota
Advertising
Jakie szczepienia powinno mieć dziecko?

Jakie szczepienia powinno mieć dziecko?

Przez wiele lat udoskonalano szczepionki, które można podawać w celu zapobiegania rozwojowi niektórych chorób. Zazwyczaj dotyczy to chorób szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Z tego powodu przez pierwsze dwa lata życia dziecko może otrzymać zestaw najważniejszych szczepionek, które mają wspomóc jego układ immunologiczny i zabezpieczyć przed groźnymi infekcjami. Wśród szczepionek znajdują się zarówno bezpłatne, jak i odpłatne, od rodziców zależy, na które się zdecydują, lecz warto wiedzieć, w jakim okresie jest to najkorzystniejsze.

Advertising
Advertising
  • Pierwszy rok

    Pierwszy rok

    Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka jest bardzo intensywne pod względem przyjmowanych szczepionek. Już w czasie pierwszej doby po urodzeniu dostaje ono szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz szczepionkę przeciw gruźlicy. Są to pierwsze dawki szczepionek na obie choroby, które wymagają podania kolejnych dawek po upływie 2, 6 i 12 miesięcy. Pomiędzy nimi warto zaszczepić dziecko również na tężec, krztusiec i błonicę. Powinno się to odbyć pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia, w dwóch dawkach. Obecnie szczepienia odbywają się podskórnie lub domięśniowo.

  • Druki rok

    Druki rok

    Kolejny rok życia to przede wszystkim szczepienia związane z najbardziej popularnymi chorobami wśród dzieci, czyli różyczką, świnką oraz odrą. Nawet wcześniejsze przebycie wszystkich chorób nie wyklucza możliwości przyjęcia szczepionki, choć musi się to stać dopiero 2 miesiące po wyleczeniu choroby. Poza tym po raz kolejny dziecko może przyjąć szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec. Jest to tzw. czwarta dawka.

  • Etap przedszkolny

    Etap przedszkolny

    Przedszkole obejmujące lata 5 – 6 lub 4 – 6 to istotny okres w życiu dziecka. Styka się z rówieśnikami oraz nowym środowiskiem, które może być źródłem licznych chorób. Z tego powodu w tym czasie można zaszczepić pociechę na błonicę i tężec. Szczególnie szczepionka na tężec jest istotna w życiu dziecka, ponieważ intensywna zabawa oraz nowe miejsca mogą być przyczyną zranień, przez które wda się infekcja. Dzięki szczepionce dziecko jest przed nią zabezpieczone.

  • Etap szkolny

    Również w czasie pobytu w podstawówce oraz w gimnazjum, kiedy dziecko ma od 7 do 14 lat, obwiązują szczepionki. Maja one zapewnić ochronę przed świnką, różyczką oraz odrą, czyli chorobami, którymi dzieci mogą zarazić się w trakcie przebywania wśród rówieśników. Dodatkowo również w tym okresie młodzi ludzie mogą zostać zaszczepieni na wirusowe zapalenie wątroby typu B, w trzech porcjach, co kilka miesięcy.

  • Etap licealny

    Etap licealny

    Chociaż liceum to już prawie pełnoletniość i koniec leczenia u lekarzy pediatrów, między 18 a 19 rokiem życia młoda osoba powinna przyjąć jeszcze jedną szczepionkę, na tężec. Jest to tzw. dawka przypominająca. Kolejną można przyjąć już w dorosłym życiu, wedle własnych potrzeb.