Jak leczyć ospę wietrzną u dzieci?
Jak leczyć ospę wietrzną u dzieci?
Ospa wietrzna to choroba, którą większość osób przeszła w wieku dziecięcym. Jest ona z tego powodu najczęstszą chorobą zakaźną wśród dzieci, choć lepiej przejść ją właśnie w tym czasie niż w dorosłym życiu. Wtedy możliwe jest więcej komplikacji.Ospa, jak każda choroba, nie jest przyjemna dla najmłodszych, dlatego trzeba wiedzieć, jak ją leczyć, żeby minęła szybko i jak najmniej uciążliwie dla każdego malucha.
Objawy ospy wietrznej
Zanim dojdzie do pojawienia się charakterystycznych dla ospy krost mijają zazwyczaj 2 tygodnie od kontaktu z chorą osobą. Przed wypryskami można zaobserwować stopniowe pogorszenie się samopoczucia dziecka. Staje się marudne, nie chce jeść, do tego może pojawić się gorączka, wahająca się w granicach 37 – 40 stopni Celsjusza. Czasami zdarza się również katar. Z powodu takich objawów, zanim okaże się, że to ospa, rodzice uznają, że dziecko jest przeziębione.Warto wiedzieć, że już w tym okresie uwalniane są zarazki, które przechodzą na innych, dlatego po rozwinięciu się choroby w pełni trzeba poinformować o chorobie tych, z którymi dziecko miało kontakt.
Kąpiele dziecka
Ciało dziecka może być pokryte krostami w całości, w kilku miejscach lub tylko delikatnie, ledwo zauważalnie. Jednak niezależnie od tego trzeba dbać o nie tak samo. Krosty są swędzące i im jest cieplej, tym są bardziej nieprzyjemne dla malucha. W związku z tym podczas choroby długie, ciepłe kąpiele nie powinny się zdarzać, jednak można kąpać dziecko w roztworze nadmanganianu potasu. Kąpiele takie mogą mieć miejsce kilka razy dziennie, lecz nie powinny trwać dłużej niż 5 minut.
Zabezpieczenie rąk
Dziecku trudno powstrzymać się przed drapaniem, kiedy swędzi je skóra. Niestety, rozdrapanie krost w czasie ospy skutkuje bliznami. Warto pilnować dziecko, żeby nie drapało się i jednocześnie zadbać o higienę dłoni, żeby po ewentualnym rozdrapaniu nie doszło do żadnego zakażenia. Należy obciąć dziecku paznokcie, pilnować, żeby myło ręce, a bardzo małemu dziecku nakładać na noc bawełniane rękawiczki.
Sposób na krosty
Charakterystyczne dla ospy wietrznej krosty muszą być smarowane odpowiednim specyfikiem. Gencjana jest jednym z nich. Co prawda brudzi, lecz doprowadza do stopniowego zaniku wyprysków, nie pozwala na rozwinięcie się zakażenia i jest łatwa do usunięcia spirytusem salicylowym. Nie poleca się za to używania popularnego Pudrodemu. Tworzy on na pęcherzykach skorupkę, pod którą mogą rozwinąć się bakterie.
Napoje i jedzenie
Często po pojawieniu się pęcherzyków gorączka spada, jednak nadal warto podawać dziecku dużo płynów. Trzeba jedynie unikać kwaśnych napojów, gdyż pęcherzyki lubią pojawiać się w ustach i mogłyby zostać podrażnione. Jeżeli z tego samego powodu dziecko ma problemy z gryzieniem posiłków, dobrze jest zadbać o podawanie jedzenia w postaci płynnej, np. przecierów i zup.