Jak dobrze wyspać się przy noworodku?
Jak dobrze wyspać się przy noworodku?
Mówi się, że przy małym dziecku nie można się wyspać. Wszyscy, którzy już dzieci mają, mówili Ci: wyśpij się na zapas, bo potem zapomnisz, co to sen. Wydawało Ci się, że to przesada, a teraz żałujesz? Jeszcze nic straconego, jeżeli sięgniesz do poniższego artykułu i poznasz kilka sposobów na przespanie się razem z niemowlakiem u boku.
Sen z dzieckiem
Gdy dziecko zasypia – zarówno nocą, jak i za dnia – wówczas trzeba wykorzystać spokój oraz ciszę i samej położyć się do łóżka. Nie ma sensu zajmować się w takich chwilach zmywaniem naczyń, odkurzaniem, prasowaniem – to wszystko poczeka i nie jest najważniejsze, ponieważ tylko dodatkowo męczy i frustruje. Kiedy maluch śpi, rodzic też powinien spać, regenerując siły do późniejszego zajmowania się potomkiem.
W jednym łóżku
Dobrym pomysłem, przynajmniej przez pierwsze pół roku, jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Trzeba przy tym zachować ostrożność, jednak nie ma obaw, że zrobi się maluchowi krzywdę po uprzednim odpowiednim ułożeniu go u swego boku. Spanie razem będzie uspokajało dziecko, może zminimalizować jego pobudki, jak również ułatwi karmienie i uspokajanie bez przesadnego rozbudzania zarówno Ciebie, jak i malca.
Pomocna dłoń rodziny
Posiadając małe dziecko, nie trzeba unosić się dumą ani przesadnymi ambicjami i gdy ktoś proponuje pomocną dłoń – przyjaciel, członek rodziny – wykorzystać to zamiast żyć w przekonaniu, że trzeba działać samodzielnie. Ktoś chce za Ciebie prasować, posprzątać, ugotować obiad, wziąć dziecko na spacer? Bez zastanowienia zgódź się i wykorzystaj ten czas na porządny sen.
Bez budzika, bez telefonu
Budzik, dźwięk telefonu, przychodzące wiadomości, wszystko to może wytrącać z równowagi i nie pozwalać się wyspać. Żeby tego uniknąć, przyda się wyłączenie zbędnych urządzeń lub przynajmniej ich wyciszenie. Pozwoli to na nieprzerywany sen. Oddzwonić albo odpisać można zawsze później, natomiast przy małym dziecku późniejsze spanie może udać się lub nie, więc nie warto z niego rezygnować.
Nocna atmosfera
Przed położeniem dziecka, a potem siebie do łóżka należy zasłonić rolety, zaciągnąć zasłony, żeby stworzyć odpowiedni półmrok w domowym zaciszu. Dzięki temu dziecko będzie czuło różnicę pomiędzy dniem a nocą, zwłaszcza jeżeli uda Ci się karmić także po ciemku, by dodatkowo nie rozbudzać malucha.