Jak wybrać najlepszy środek przeczyszczający?
Jak wybrać najlepszy środek przeczyszczający?
Zdarza się, że wypróżnianie jest problemem. Zamiast regularnych wizyt w toalecie z „grubszą” sprawą odczuwa się ból, dyskomfort, przepełnienie układu pokarmowego. Dodatkowo brak wypróżniania przez kilka dni może sprzyjać rozwojowi innych schorzeń i przedostawaniu się toksyn do organizmu. Aby tego uniknąć, można zastosować środki przeczyszczające. Do ich bezpiecznego stosowania niezbędna jest wiedza o możliwych do zakupienia produktach.
Środki zmiękczające
Pierwszymi środkami, jakie można zastosować, są środki zmiękczające, które mają za zadanie rozmiękczyć masę kałową i tym samym ułatwić wypróżnianie. W większości środków zmiękczających znajduje się olej rycynowy wpływający na wchłanianie wody oraz elektrolitów do kału. Wpływ oleju objawia się przede wszystkim zmniejszeniem wchłaniania obu składników do masy kałowej. Dzięki temu po 3 – 4 godzinach kał staje się bardziej płynny i tym samym gotowy do wydalenia z organizmu. Aby uzyskać dobre rezultaty, wystarczy użyć 15 – 60 ml na dobę, w zależności od czasu trwania i dotkliwości zaparcia. Zaletą środków zmiękczających jest fakt, że mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci powyżej 6 roku życia.
Środki wypełniające
Kolejnym sposobem na uniknięcie zaparć i zatwardzeń jest stosowanie środków wypełniających. Ich działanie polega na wpływaniu na objętość istniejącej już i gromadzącej się masy kałowej. Zazwyczaj środki tego rodzaju zawierają wiele naturalnych składników pochodzenia roślinnego, tj. siemię lniane, nasiona siemienia, błonnik, ligninę. Mają one zdolność pęcznienia w jelitach, stymulując proces usuwania zalegających w jelitach substancji. Przy tym błonnik znajdujący się w środkach wypełniających ma zdolność do poprawy ruchów jelit i ułatwia wypróżnienie. Ze względu na skutki uboczne, zwłaszcza wzdęcia, środki wypełniające nie są polecane osobom z problemami gastrologicznymi.
Środki osmotyczne
Środki osmotyczne są tymi, które trzeba skonsultować z lekarzem ze względu na możliwość pojawienia się poważnych skutków ubocznych. Ich działanie polega przede wszystkim na zmianie ciśnienia osmotycznego w jelitach i zatrzymaniu wody w organizmie, dzięki czemu kał zmienia postać na płynną. W takiej postaci jego wydalenie jest znacznie łatwiejsze.
Środki na błonę śluzową
Ostatnią grupą wśród najpopularniejszych środków są preparaty oddziałujące na błonę śluzową jelit. Środki takie pobudzają jelita do pracy, nawilżają je bardziej, żeby kał mógł się szybciej przesuwać i nie zalegał w jednym odcinku przewodu pokarmowego. Do środków oddziałujących na błonę śluzową należą m.in. sensen i kruszym pospolity.