W jaki sposób zregenerować wątrobę?
W jaki sposób zregenerować wątrobę?
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele każdego człowieka. Nie tylko chroni go, ale działa jak naturalna oczyszczalnia. Jeżeli przyjmuje się dużo tabletek, źle jada, a przede wszystkim spożywa się duże ilości alkoholu, wówczas może dojść do zatrucia, a nawet uszkodzenia wątroby. Jest to niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. Wszelkie problemy z wątrobą powinny być motywacją do jej oczyszczenia oraz zregenerowania.
Odpowiednia dieta
Pomimo tego, że to alkohol i leki najbardziej uszkadzają wątrobę, poza ich odstawieniem, ważne jest również zadbanie o prawidłową dietę. Jest to przede wszystkim dieta pozbawiona dużej ilości ciężkostrawnych tłuszczów. Nie tylko powodują one problemy w przetwarzaniu ich na przydatne dla organizmu składniki, ale odkładają się jako tkanka tłuszczowa na organach wewnętrznych, w tym właśnie na wątrobie. Lepiej zrezygnować z pieczenia na głębokim tłuszczu i w panierce, zamiast tego włączając do diety dużo warzyw oraz owoców, które wspomagają oczyszczanie organizmu od wewnątrz.
Mniszek lekarski
Regenerować wątrobę można również przy pomocy ziół. Bardzo dobrze nadaje się do tego mniszek lekarski. Bywa niedoceniany i postrzegany jako chwast. Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające i żółciopędne, jednocześnie wspomaga usuwanie toksyn, które trują wątrobę. Mniszek można przyjmować zarówno jako herbatę z zioła lub jako sok, wypijany codziennie po 2 – 3 łyżeczki. Przydatne są również herbatki ziołowe – rumiankowa, miętowa – które pozwalają na poprawę funkcjonowania całego układu pokarmowego.
Tauryna
Możliwości regeneracyjne wątroby wzrastają, gdy dostarcza się jej dobrych składników, w tym aminokwasu o nazwie tauryna. Jest ona odpowiedzialna za hamowanie procesów włóknienia wątroby oraz niszczenia się komórek wątroby. Można ją dostarczać w suplementach lub w pożywieniu, co jest zawsze korzystniejsze dla organizmu. Występuje przede wszystkim w rybach i owocach morza, jak również w wątróbce, która jest szczególnie wartościowym produktem dla odżywiania ludzkiej wątroby.
Brak nadwagi
Nadmierne kilogramy w znacznym stopniu utrudniają wątrobie pracę i obciążają ją. W związku z tym jeżeli ma się zbędny tłuszczyk, lepiej go zrzucić, a jeżeli tendencję do tycia, warto dbać o odpowiedni dobór jedzenia. Samo chudnięcie nie powinno odbywać się gwałtownie, przez drastyczne diety, lecz łagodnie i stopniowo poprzez odstawienie słodyczy, soli oraz dużej ilości tłuszczów. Gwałtowne chudnięcie nie tylko spowodowałoby efekt jo-jo, ale mogłoby również zaszkodzić wątrobie.
Dobre karczochy
Rzadko jadane karczochy są bardzo dobrym sposobem na poprawę działania wątroby. Do ich wielkich zalet należy wspomaganie trawienia oraz wydzielania żółci, której nie może być zbyt mało, gdyż utrudnia to działanie układu pokarmowego. Dodatkową zaletą karczochów jest ochrona komórek wątroby przed uszkodzeniem, dzięki czemu funkcjonuje ona poprawnie przez długie lata.