Jak uniknąć zapalenia ucha po pobycie na basenie?

Opiekun artykułu: ariane
Advertising
Jak uniknąć zapalenia ucha po pobycie na basenie?

Jak uniknąć zapalenia ucha po pobycie na basenie?

Każdy przynajmniej raz w życiu słyszał od rodziców, że pływanie może spowodować ból ucha. Zazwyczaj pamięta się o tym i w latach późniejszych, co ma swoje plusy. Pływanie na basenie, w morzu lub w jakimkolwiek zbiorniku wodnym może stać się przyczyną pojawienia się bólu ucha, niezwykle nieprzyjemnego. Jest to wywołane grzybami oraz pałeczkami bakterii, które lubią połączenie wilgoci oraz ciepła, jakie znajduje się w uchu – sama nazwa schorzenia to ucho pływaka.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Chore ucho lubi ciepło, dlatego należy zapewnić mu ciepłe kompresy od zewnątrz; nie wolno ogrzewać ucha od środka poprzez wsadzanie do niego ciał obcych.

 • Symptomy ucha pływaka

  Symptomy ucha pływaka

  Ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób objawia się ucho pływaka, żeby nie zastanawiać się, skąd biorą się nieprzyjemne efekty. Bez tego będzie się albo ignorowało ból, albo leczyło nie to schorzenie, które powinno być leczone. Do najważniejszych symptomów należą:

  * ból, odczuwany nawet podczas dotykania małżowiny usznej,

  * swędzenie małżowiny i wnętrza ucha,

  * opuchlizna ucha,

  * pogorszenie słuchu w wyniku opuchlizny,

  * ropna wydzielina z ucha,

  * powiększenie węzłów chłonnych.

  Zapalenia ucha pod żadnym pozorem nie powinno się ignorować i myśleć, że przejdzie bez leków. Jedną z komplikacji po nieleczonym „uchu pływaka” jest utrata słuchu w chorym uchu.

 • Unikanie zapalenia ucha

  Unikanie zapalenia ucha

  Leczenie ucha jest konieczne, ale równie ważne jest unikanie zapalenia, co jest jeszcze bezpieczniejsze i pozwala uchronić słuch. Przede wszystkim należy unikać kontaktu wody z uszami, żeby nic nie dostało się do ich wnętrza. W zabezpieczeniu uszu pomaga czepek, który warto nosić nie tylko na basenie, ale także w czasie kąpieli morskiej lub nad jeziorem. Dodatkowo po wyjściu z wody powinno się je bardzo starannie osuszyć, aby nie została w nich żadna wilgoć. Dobrze sprawdzą się również zatyczki do uszu, dostępne w każdej aptece, które zabezpieczą uszy przed ryzykiem zarażenia się szybko rozwijającymi się bakteriami. Powinny o nich pamiętać osoby o nawracających zapaleniach uszu.

 • Choroba poza basenem

  Choroba poza basenem

  Pomimo że nazwa „ucho pływaka” wyraźnie wskazuje, że zapadają na nią osoby uczęszczające na basen, nie zawsze tak się dzieje. Okazuje się, że zapalenie ucha może dotknąć także osoby, które długo przebywają w wilgotnym pomieszczeniu lub wilgotnym klimacie sprzyjającym infekcji. Do jej rozwoju może przyczynić się również zbyt głębokie wsadzanie patyczków kosmetycznych podczas czyszczenia, co narusza barierę ochronną ucha.

X