Sposoby leczenia skręconej kostki

Opiekun artykułu: materac
Advertising
Sposoby leczenia skręconej kostki

Sposoby leczenia skręconej kostki

Skręcona kostka to jeden z popularniejszych urazów dotyczących kończyn dolnych. Można nabawić się go zarówno latem, jak i zimą, kiedy na chodnikach jest ślisko i łatwo o przewrócenie się oraz urazy. Ze względu na to, że skręcona kostka wiąże się z bólem, trzeba wiedzieć, co zrobić, aby szybko i bezproblemowo minął.

Advertising
Advertising
  • Rodzaje urazów kostki

    Rodzaje urazów kostki

    Skręcenie kostki nie zawsze przyjmuje takie same rozmiary. Może być lekkie lub poważniejsze, dlatego wyróżnia się 3 podstawowe stopnie urazów kostki. Pierwszy oznacza łagodne skręcenie, z opuchlizną i niewielkim krwiakiem, ale bez przerwania ciągłości tkanek. Również ból nie jest w tym przypadku bardzo intensywny. Drugi rodzaj skręcenia to większy obrzęk, większy krwiak, częściowe przerwanie tkanki powodujące ból podczas poruszania stopą lub pod naciskiem. Trzeci rodzaj jest najpoważniejszy. Powoduje największy ból, obrzęk, zerwanie więzadeł torebkowych, a nawet przesunięcie kości, co wymaga nie tylko badania przez lekarza, ale również prześwietlenia.

  • Ułożenie stopy

    Ułożenie stopy

    Odpoczynek to w przypadku skręcenia kostki podstawa. Żeby uszkodzona stopa szybko się zregenerowała, nie należy jej forsować. Gdy zignoruje się skręcenie, można doprowadzić do poważniejszych problemów, które mogą wymagać operacji. W związku z tym najlepiej trzymać nogę uniesioną. Można ją opierać o ramę łóżka, o oparcie fotela lub podłożyć kilka poduszek i trzymać nogę uniesioną. Dzięki temu krwiak będzie się zmniejszał, ponieważ nadmiar krwi zacznie odpływać w stronę serca.

  • Zimny kompres

    Pod wpływem zimnej temperatury naczynka krwionośne obkurczają się i nie pozwalają na powiększanie się krwiaka. Dodatkowo chłód hamuje ból, więc dobrym sposobem leczenia skręconej kostki są zimne kompresy. Można stosować bawełnianą szmatkę lub ręcznik zanurzony w zimnej wodzie albo kostki lodu. Kilka kostek należy owinąć ręcznikiem, po czym przyłożyć na obolałe miejsce. Zabieg ten warto stosować kilka razy dziennie.

  • Bandaż elastyczny

    Bandaż elastyczny

    Pomocą w leczeniu skręconej kostki może być również bandaż elastyczny. Przed zawiązaniem go na obolałym miejscu warto namoczyć go w roztworze wody z octem – w proporcji 1:1 – a następnie zawinąć opatrunek wokół kostki. Powinien być on mocny, nie zsuwający się z ciała, ale jednocześnie nie uciskać przesadnie, ponieważ mogłoby to utrudnić krążenie krwi i sprawić, że leczenie byłoby o wiele dłuższe.

  • Maści i kremy

    Maści i kremy

    Szybkość leczenia poprawia stosowanie maści oraz kremów przeciwbólowych na urazy i zwichnięcia. W aptece dostępnych jest wiele leków o takim działaniu, więc z pomocą farmaceuty można wybrać najlepszy. Maści zmniejszają ból oraz obrzęk, wspomagając powrót kostki i tkanek do stanu sprzed urazu.