Skuteczne sposoby leczenia guzków tarczycy

Opiekun artykułu: gmczak
Advertising
Skuteczne sposoby leczenia guzków tarczycy

Skuteczne sposoby leczenia guzków tarczycy

Guzki tarczycy doskwierają przede wszystkim osobom, które mają problemy z tarczycą – niedoczynność lub niedoczynność. Problemy z tarczycą spowodowane są głównie niedoborem jodu, co prowokuje tarczycę do wytwarzania większej ilości komórek. Gdy jest ich nadmiernie dużo, mogą powstać guzki, których nie powinno być.

Advertising
Advertising
 • Objawy powstania guzków

  Objawy powstania guzków

  Aby skutecznie leczyć guzki, trzeba je najpierw szybko zdiagnozować. Samodzielnie można tylko podejrzewać ich istnienie (jeśli ma się problemy z tarczycą), a prawidłowej oceny musi dokonać lekarz. Wskazówkami, że istnieją, są objawy takie jak:
  * dyskomfort przy przełykaniu,
  * chrypka,
  * ból,
  * spadek wagi,
  * nerwowość,
  * kołatanie serca.

 • Zdiagnozowanie guzków

  Zdiagnozowanie guzków

  Gdy wymienione objawy występują i nasilają się, wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ tylko on jest w stanie przeprowadzić badania, które ocenią, czy guzki faktycznie istnieją. Lekarz – najlepiej endokrynolog zajmujący się właśnie problemami hormonalnymi związanymi z tarczycą – zbada szyję, oceniając zachodzące w jej obrębie zmiany, a także skieruje na badania TSH. Bada ono stężenie hormonów tarczycy we krwi.Guzki w tarczycy rzadko są nowotworami złośliwymi i zazwyczaj ich usuwanie jest bezbolesne. Nie wolno ich jednak ignorować, gdyż mogą rozwijać się oraz sprowokować zmiany nowotworowe.

 • Leczenie farmakologiczne

  Pierwszym rodzajem leczenia jest zazwyczaj leczenie farmakologiczne. Wiąże się ono z przyjmowaniem tabletek, które zawierają jod, stabilizujący działanie tarczycy oraz uzupełniający braki jodu. Najlepiej żeby tabletki były połączone z L-tyroksyną. Dodatkowo, jeżeli guzki zaczynają same wydzielać hormony, powodując nadczynność, należy do leczenia włączyć preparaty z grupy tyreostatyków.

 • Jod radioaktywny

  Jod radioaktywny

  Jedną z nowszych terapii leczniczych jest jod radioaktywny. Jest to sposób zwany również leczeniem izotopowym. Polega na przyjmowaniu preparatów z jodem – jedna dawka – który rozpuszcza się w organizmie i wraz z krwią dostaje się do tarczycy, gdzie przyczynia się do zmniejszania ilości guzków.

 • Leczenie operacyjne

  Przy guzkach tarczycy możliwe jest również leczenie operacyjne, lecz zazwyczaj jest ono ostatecznością. Podczas zabiegu usuwane są guzy bardzo duże lub mające znamiona guza złośliwego. W ostateczności usuwa się również całą tarczycę i wtedy konieczne jest przyjmowanie leków z hormonami już do końca życia.