Jak skutecznie leczyć nadżerkę macicy?

Opiekun artykułu: avi
Advertising
Jak skutecznie leczyć nadżerkę macicy?

Jak skutecznie leczyć nadżerkę macicy?

Nadżerka to nie tyle kobiecy problem, co częsty problem. Wiele kobiet, nawet niczego nie podejrzewając, zostaje poinformowanych u ginekologa, że niestety ją mają i konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli nie zwleka się z tym i regularnie bada, choroba będzie szybko wyleczona. Im dłużej trwa jej rozwój, tym dłuższy czas terapii. Żeby nie bać się i nie uznać nadżerki za „wyrok”, warto wiedzieć, czym jest oraz jak wygląda terapia.

Advertising
Advertising
 • Objawy nadżerki

  Objawy nadżerki

  Nadżerka może dawać objawy, a może nie powodować ich wcale, pomimo pojawienia się stanu zapalnego. Z tego powodu najczęściej bywa wykrywana przypadkiem. Jednak objawy pozwalające sądzić, że zaczęła się rozwijać, również występują. Przede wszystkim są to upławy, bardziej obfite z każdym postępem choroby. Pojawiają się również bóle w podbrzuszu i końcowym odcinku kręgosłupa oraz stan zapalny szyjki macicy.

 • Diagnoza i badanie

  Chorobę można zdiagnozować w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Jeśli pojawiają się objawy, diagnoza może nastąpić nawet po powiedzeniu o nich lekarzowi, lecz badanie kontrolne i tak będzie niezbędne. Tak samo konieczne jest badanie cytologiczne, które pozwala sprawdzić, czy nie rozwijają się w szyjce macicy komórki rakowe.Jeśli lekarz zdecyduje o wykonaniu badania, wówczas przed datą jego wykonania trzeba powstrzymać się od stosunków seksualnych oraz zażywania globulek dopochwowych.

 • Farmakologiczne leczenie nadżerki

  Farmakologiczne leczenie nadżerki

  Gdy stwierdzona została nadżerka, jednak nie jest jeszcze zbyt rozległa, wtedy wystarczy leczenie farmakologiczne. Obejmuje ono lekką postać choroby, która albo nie daje objawów, albo daje niewielkie. Przepisane przez lekarza leki stymulujące umożliwiają gojenie się zmian chorobowych. Gdy pojawiają się upławy – białe lub żółte – dodaje się do leków tabletki dopochwowe, globulki. Ginekolog na bieżąco obserwuje postępy leczenia, kontrolując przy tym dawkę leków.

 • Chemiczne leczenie nadżerki

  Chemiczne leczenie nadżerki

  Kiedy tabletki to za mało, można zastosować leczenie chemiczne w postaci zabiegu zwanego koagulacją chemiczną. Polega on na przyłożeniu do nadżerki odpowiednio dobranych przez lekarza preparatów chemicznych, które doprowadzają do usunięcia chorego nabłonka. W jego miejscu powstaje nowy i zdrowy. Zabieg jest jednak dość uciążliwy dla pacjentki, ponieważ trzeba go powtarzać. Nie jest bolesny i nie pozostawia blizn, jednak leczenie się nadżerki przebiega wolniej niż podczas stosowania innych metod, co może zaburzać komfort życia kobiety.

 • Wypalanie nadżerki

  Wypalanie nadżerki

  Dużym powodzeniem cieszy się zabieg polegający na wypalaniu nadżerki. Jest to elektrokoagulacja. Polega on na wypaleniu chorego nabłonka przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Aparat potrafi dojść nawet do oddalonych miejsc, które zajęła nadżerka, dlatego chwalony jest za swoją dużą skuteczność. Chociaż zabieg nie wymaga znieczulenia, nie jest do końca przyjemny ze względu na powstający podczas wypalania zapach. Leczenie może trwać nawet do 5 tygodni i być związane z upławami o niemiłym aromacie.

X