Objawy i leczenie leukoplakii

Opiekun artykułu: pioa
Advertising
Objawy i leczenie leukoplakii

Objawy i leczenie leukoplakii

Menopauza jest bardzo skomplikowanym okresem dla każdej kobiety. Wiąże się on z licznymi zmianami w ciele, które powodują różnego rodzaju dolegliwości, niekoniecznie przyjemne. Jedną z nich jest leukoplakia, czyli suchość okolic intymnych, która potrafi dać się we znaki niemal każdej kobiecie po 50. roku życia. Warto wiedzieć, jak wygląda choroba oraz w jaki sposób można łagodzić jej objawy.

Advertising
Advertising
  • Objawy choroby

    Objawy choroby

    W wyniku przemian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie w okresie menopauzy spada produkcja estrogenu. Jest on odpowiedzialny między innymi za stan narządów płciowych oraz odpowiednie nawilżenie błony śluzowej pochwy i okolic intymnych. Gdy spada ilość hormonów, okolice te stają się suche i tym samym podatne na podrażnienia, które powodują łuszczenie się skóry, jak również uciążliwy świąd. Dodatkowo pojawia się rogowacenie naskórka, w postaci białych plamek, które powodują dyskomfort oraz podrażnienie podczas dotyku.

  • Higiena osobista

    Higiena osobista

    Niezwykle ważna w czasie menopauzy jest higiena osobista. Nie należy jej zaniedbywać, lecz przeprowadzać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim codziennie trzeba myć okolice intymne przy pomocy odpowiednich płynów, najlepiej przeznaczonych dla kobiet 45+. Mycie tych części mydłem lub żelem do mycia nie jest wskazane, ponieważ może powodować dodatkową suchość. Jeżeli umycie się pod prysznicem lub w wannie nie jest możliwe, należy użyć chusteczek nawilżających, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie.

  • Spotkanie z ginekologiem

    Spotkanie z ginekologiem

    W czasie trwania menopauzy wizyty u ginekologa stają się częstsze niż wcześniej. Jeżeli zauważy się niepokojące objawy, trzeba od razu zgłosić to lekarzowi. Ginekolog przepisze odpowiednie środki lecznicze – przede wszystkim krem o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym. Dodatkowo można otrzymać środek leczniczy z witaminą C, która poprawia stan dróg rodnych, zakwasza je i zmniejsza istniejący obrzęk. Można również zacząć łykać witaminę C w tabletkach, ponieważ ma ona istotny wpływ na cały organizm. Nie należy zwlekać ze zgłoszeniem lekarzowi zmian, ponieważ zdarza się, że zmiany związane z leukoplakią są związane z rozwojem chorób nowotworowych.

  • Brak przegrzania

    Brak przegrzania

    Gdy zauważy się pierwsze objawy leukoplakii, należy po każdym myciu nawilżać skórę okolic intymnych delikatnym balsamem nawilżającym. Dzięki temu skóra nie będzie się łuszczyć ani twardnieć. Należy uważać również na przegrzanie stref intymnych i siedzenie przez dłuższy czas w obcisłych spodniach. Jeżeli pogoda na to pozwala, warto nosić nie tylko bawełnianą bieliznę, ale i bawełniane spódnice, które pozwalają ciału oddychać i nie pocić się.