Jakie są symptomy endometriozy?
Jakie są symptomy endometriozy?
Problemy związane z kobiecymi narządami płciowymi mogą utrudnić życie niejednej kobiecie. Bywają powodem nadmiernie bolesnych i obfitych miesiączek, które nie pozwalają normalnie funkcjonować oraz są przyczynami dużego cierpienia. Endometrioza jest jednym ze schorzeń, które przyczyniają się do pojawienia się takich problemów. Niestety, wiele kobiet nie wie, że bolesne miesiączki to efekt schorzenia, uznając że „tak musi być”. Nie musi i nie powinno, dlatego gdy pojawią się pewne ostrzegawcze sygnały, trzeba zgłosić się do ginekologa i rozpocząć leczenie.
Czym jest endometrioza?
Według najnowszych szacunków na endometriozę choruje 5 – 25% kobiet. Niektóre nie odczuwają jej objawów, dla innych stają się one bardzo dokuczliwe i w skrajnych przypadkach utrudniają zajście w ciążę albo jej utrzymanie.Endometrioza związana jest z przemieszczaniem się komórek śluzowych wyściełających macicę od środka. Odrywają się one od niej i mogą powędrować do innych narządów: jajników, jajowodów, wyrostka robaczkowego, płuc. Niezależnie od umiejscowienia podlegają one zmianom hormonalnym, a w czasie miesiączki zaczynają złuszczać się oraz krwawić, co powoduje powstawanie torbieli i bolesność.
Bolesne miesiączki
Pierwszym i bardzo ważnym objawem endometriozy są bolesne miesiączki. Nie jest to jednak zwykły ból miesiączkowy, który często towarzyszy kobietom podczas pierwszego dnia krwawienia, lecz mija i nie jest bardzo ostry. W przypadku endometriozy ból zaczyna się już kilka dni przed miesiączką, a następnie utrzymuje przez cały jej czas. Jest ostry i silniejszy od typowego bólu miesiączkowego.
Poza bólem, miesiączkom może towarzyszyć bardzo obfite krwawienie.
Obolałe jajniki
Endometrioza może również powodować bóle jajników. Są one odczuwane już przed pojawieniem się miesiączki, ale w miarę zbliżania się do niej nasilają się, powodując czasami niemożność sprawnego wyprostowania nogi.
Ból odczuwany w okolicy jajników może mieć różne nasilenie, zależne od indywidualnych predyspozycji.
Bolesne stosunki
Choroba może spowodować również, że stosunki seksualne z partnerem są bolesne. Jest to ból odczuwany nie powierzchownie, a głęboko wewnątrz i może utrzymać się przez pewien czas (nawet kilka godzin) po stosunku. Często rodzi to problemy w życiu seksualnym i zniechęca do podejmowania takiej aktywności.
Trudności z ciążą
Kobiety pragnące mieć dzieci, ale cierpiące na endometriozę mogą mieć duże problemy z zajściem w ciąże albo z donoszeniem jej do końca. Wynika to z zablokowania narządów rozrodczych przez złuszczające się komórki.