Które badania ginekologiczne należy wykonywać regularnie?

Opiekun artykułu: rahim
Advertising
Które badania ginekologiczne należy wykonywać regularnie?

Które badania ginekologiczne należy wykonywać regularnie?

Wizyta u ginekologa jest dla większości kobiet niezbyt przyjemnym, krępującym doświadczeniem, ale jednocześnie koniecznością. Dzięki regularnym badaniom można z powodzeniem zadbać o stan narządów płciowych oraz wykryć infekcje i poważne choroby we wczesnej fazie ich powstawania. Większość badań, które powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku, to podstawowe badania, lecz lepiej ich nie ignorować.

Advertising
Advertising
  • Badania ogólne

    Badania ogólne

    Raz do roku warto wybrać się na zwykłą wizytę kontrolną. Jeżeli nie odczuwa się bólu ani żadnych innych dolegliwości, częstsze wizyty nie są konieczne. Podczas takiego badania lekarz sprawdzi wygląd narządów płciowych, oceni ich stan, sprawdzając, czy nie są zaczerwienione ani czy nie ma na nich żadnych brodawek. Dodatkowo zostanie sprawdzona bolesność narządów płciowych, macicy oraz przydatków.Badania podstawowe można wykonywać w każdym dniu cyklu poza miesiączką. Przed badaniem najlepiej opróżnić pęcherz. W trakcie badania lekarz obejrzy okolice krocza oraz przy pomocy wziernika sprawdzi, jaki jest stan wewnętrznych organów.

  • Stopień czystości pochwy

    Kobiety, które często miewają infekcje narządów intymnych, powinny zdecydować się na badanie czystości pochwy, zwane również biocenozą pochwy. Badanie takie pozwala ocenić, jak wygląda środowisko bakteryjnie w pochwie, jakie bakterie się tam rozwijają, czy znajdują się tam drobnoustroje wywołujące np. grzybicę.Do takiego badania najlepiej przystąpić w środku cyklu, kiedy występuje wydzielina owulacyjna. Na 2 dni przed badaniem niezbędne jest zrezygnowanie z aktywności seksualnej. Zabieg polega na pobraniu wydzieliny z pochwy przy pomocy specjalnego wziernika, dzięki czemu możliwe jest wykonanie badania laboratoryjnego w celu oceny sytuacji.

  • USG pochwy

    USG pochwy

    Torbiele bywają częstą przypadłością dotykającą kobiety. Często pojawiają się na jajnikach, dlatego istotne jest przeprowadzanie badania, które pozwoli odkryć je, kiedy jeszcze są niewielkie i łatwe do usunięcia bez operacji. Do tego właśnie służy badanie USG przeprowadzane poprzez wprowadzenie do pochwy sondy. Jest ona przykryta prezerwatywą, żeby zadbać o higienę. Obraz pobierany przez sondę jest od razu pokazywany na monitorze, dzięki czemu na wyniki badania nie trzeba czekać, są dostępne od razu. Warto pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego przed przystąpieniem do badania.

  • Badanie cytologiczne

    Badanie cytologiczne

    Niezwykle ważnym badaniem kontrolnym, którego nie należy pomijać, jest badanie cytologiczne. Pozwala ono na wykrycie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Regularna cytologia sprawia, że można wykryć chorobę we wczesnym stadium i szybko ją wyleczyć. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy i ocenie stanu nabłonka wewnątrz narządów rozrodczych.Jeżeli wyniki pierwszej cytologii były prawidłowe, następne badanie można wykonać po 2 latach, chyba że rozpoczęło się współżycie, wówczas lepiej robić je co roku.