Co powinno się jeść przy hemoroidach?

Opiekun artykułu: becia
Advertising
Co powinno się jeść przy hemoroidach?

Co powinno się jeść przy hemoroidach?

Hemoroidy to przykra dolegliwość, która często łączona jest z osobami w wieku mocno dojrzałym, jednak mogą pojawić się również u młodszych osób. Siedzący tryb życia oraz złe odżywianie sprzyjają ich powstaniu. W takiej sytuacji liczy się zapobieganie im, jak i profilaktyka, która ma nie dopuścić do pojawienia się problemu po raz kolejny. Pomagają w tym nie tylko tabletki, lecz również dieta.

Advertising
Advertising
  • Niezbędny błonnik

    Niezbędny błonnik

    Nie powinno być zaskoczeniem, że błonnik jest niezwykle ważny przy zapobieganiu zatwardzeniom, które mogą powodować podrażnienia odbytu oraz poważne problemy z jelitami. Codzienna dawka błonnika w diecie sprzyja poprawie perystaltyki jelit. Błonnik można znaleźć w wielu produktach, co powoduje, że dieta lecząca hemoroidy nie musi być nudna. Cenny składnik znajduje się w skórce jabłka, w płatkach owsianych, w zielonych warzywach, w natce pietruszki.

  • Leucyna i rutyna

    Leucyna i rutyna

    Leczenie hemoroidów to również wspomaganie naczyń krwionośnych, które powinny być silniejsze i elastyczne. Wtedy zmniejsza się ryzyko ich pękania. Przydatną rutynę, wzmacniającą naczynka, można znaleźć w marchewce, w jagodach, w białych częściach pomarańczy, natomiast leucyna występuje w dorszach, burakach, jak również w serach.

  • Smaczne kasze

    Smaczne kasze

    Kasza bywa często pomijana w jadłospisie, co jest wielkim błędem. Tym większym, jeżeli cierpi się z powodu hemoroidów. W takiej sytuacji kasza – różnego rodzaju – powinna stać się częstym posiłkiem. Najlepiej, aby kasza gryczana, jaglana, jęczmienna pojawiały się na obiad przynajmniej 3 razy w tygodniu.

  • Korzystne owoce

    Korzystne owoce

    Owoce to jedne z najbardziej korzystnych sposobów na zmniejszanie hemoroidów oraz na ich powstawanie. Dotyczy to zarówno owoców świeżych, jak i suszonych, choć te ostatnie należy jadać z umiarem, ponieważ mogą być bardziej tuczące. Jednak niezależnie od formy owoce poprawiają funkcjonowanie jelit, zapobiegają zaparciom, ułatwiają wypróżnianie. Dzieje się tak dzięki dużej ilości błonnika w owocach.

  • Dobroczynne napoje

    Jedzenie powinno być wspomagane odpowiednim nawodnieniem organizmu, co również pomaga uporać się z bolącym i często wstydliwym schorzeniem. Do codziennej diety należy włączyć popijanie wody mineralnej niegazowanej, w ilości przynajmniej 1,5 – 2 litry dziennie, jak również herbaty ziołowe, które wspaniale wpływają na cały układ pokarmowy. Można stosować rumianek, mięte, czystek, jak również popijać smaczne herbaty owocowe, które dobrze nawadniają cały organizm, prowadząc do poprawy jego funkcjonowania.