Jak się bezpiecznie opalać?
Jak się bezpiecznie opalać?
Większość kobiet uwielbia czuć promienie słoneczne na skórze – brązowy kolor ciała prezentuje się seksownie i apetycznie, a na dodatek potrafi maskować niedoskonałości urody, takie jak blizny czy cellulit. Niestety, opalanie się nie jest bezpieczne, jeśli nie podejdziemy do niego ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, aby się opalić bez zwiększania ryzyka raka skóry albo szybszego starzenia się, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
W jakich godzinach się opalać?
Najchętniej wychodzimy na słońce wówczas, gdy jest około południa – wtedy promienie słoneczne najszybciej nas chwytają i już po godzinie czy dwóch nasza skóra nabiera najpierw czerwonego, a potem brązowego odcienia. Niestety, te właśnie godziny powinny być dla ciebie zakazane, jeśli chcesz się bezpiecznie opalać. Nie można wychodzić na słońce pomiędzy 11 a 16. Wówczas ryzyko poparzeń jest zdecydowanie największe.
Kremy z filtrem
Nie ma żadnej wątpliwości, iż ochronę przed niebezpiecznym działaniem słońca zapewnią ci odpowiednie kremy z wysokim filtrem. Powinnaś koniecznie kupić osobny do ciała oraz do twarzy. Nie należą one do najtańszych, ale nie powinnaś na nich oszczędzać. Pamiętaj jednocześnie, że to mit, iż kremy ochronne z filtrami uniemożliwiają opalanie – one nie tworzą nieprzepuszczalnej maski dla promieni słonecznych, a jedynie sprawiają, że opalasz się wolniej, ponieważ twoja skóra jest chroniona.
Okulary przeciwsłoneczne
Powinnaś również zadbać o bezpieczeństwo swoich oczu. Je także należy osłaniać przed promieniami słonecznymi. Jednak na nic zdadzą się okulary kupione na targu czy przed galerią handlową za dwadzieścia złotych. Jeśli chcesz prawdziwej ochrony, która zapewni bezpieczeństwo twoim oczom, udaj się do sklepu optycznego. To kolejny niezbyt tani zakup, ale warto dbać o zdrowie.
Ochrona głowy
Nie możesz także zapomnieć o chronieniu twojej głowy. Bardzo wysoka temperatura oraz promienie słoneczne mogą doprowadzić nawet do udaru cieplnego, podczas opalania miej więc przy sobie chustkę na głowę lub kapelusz. Warto także zadbać o swoje włosy i ochronić je przed wypłowieniem i wysuszeniem przy pomocy mgiełki z filtrami UV.
Opalanie a leki
Szczególną uwagę na bezpieczne opalanie powinny zwrócić te panie, które biorą niektóre leki. Słońce może wówczas im zaszkodzić, podrażniając skórę lub wywołując przebarwienia. Powinny uważać szczególnie te osoby, które przyjmują tetracyklinę – popularny lek na trądzik albo też smarują twarz preparatami na tę przypadłość, np. retinoidami. W grupie ryzyka są również kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej. Pigułki w połączeniu ze słońcem mogą dać w konsekwencji przebarwienia skórne.
Kapsułki z beta-karotenem
Przed opalaniem się najlepiej zażyć suplement z beta-karotenem. Należy zacząć przyjmować kapsułki na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem opalania. Dzięki zawartemu w nich beta-karotenowi twoja skóra będzie bardziej chroniona, a na dodatek zabezpieczona przed oparzeniami oraz starzeniem. Na ten produkt powinny zwrócić szczególnie te osoby, które mają jasną karnację i opalanie zawsze wywołuje u nich zaczerwienienia i podrażnienia.