Jak dbać o siebie po pięćdziesiątce?
Jak dbać o siebie po pięćdziesiątce?
Jesteś kobietą albo facetem 50+? Jeśli tak, to masz przed sobą dwie drogi. Jedna prowadzi ku osamotnieniu, „niewidzialności” w społeczeństwie, trudnemu starzeniu się. Druga – ku radosnej jesieni życia, kiedy dzieciaki opuściły gniazdo i można mieć wreszcie czas dla siebie i na swoje przyjemności. Którą drogę wybierasz?
Dlaczego warto dbać o sprawność fizyczną?
Po pięćdziesiątce nasze parametry fizyczne – o ile nie zadbamy o kondycję – pogarszają się. Ubywa tkanki mięśniowej na rzecz tłuszczowej, stajemy się mniej wydolni. Pojawiają się choroby układu krążenia, schorzenia stawów, osteoporoza. Często nadmiernie zwiększa się masa naszego ciała, na co mają wpływ także zmiany hormonalne. Metabolizm zwalnia.
Czy jesteśmy skazani na tę powolną biologiczną degradację? Na szczęście nie. Wiele można zrobić, by uniknąć „złego” starzenia się. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest dbanie o kondycję fizyczną. Po prostu trzeba się ruszać! To nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do leków, a zapewnia nam poprawę stanu zdrowia i lepsze samopoczucie oraz oczywiście spowolnienie procesów starzenia. Jeśli chcesz wyglądać na tyle lat, ile miałeś jakiś czas temu, przede wszystkim… wstań z fotela!
Jak dbać o kondycję fizyczną po pięćdziesiątce?
Przede wszystkim – rozsądnie. Jeżeli do tej pory zaniedbywałeś ćwiczenia fizyczne, nie zaczynaj treningu (np. biegowego) bez konsultacji z lekarzem. Nagła zmiana codziennego rytmu i zwiększony wysiłek mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli z twoim zdrowiem jest coś nie w porządku.
Co można robić, jeśli nie jest się osobą wytrenowaną i ma się słabą kondycję? Można na przykład spacerować i to przy każdej pogodzie. Żeby spacery były milsze, warto sprawić sobie psa. A jeśli w twoim domu z różnych powodów nie może zamieszkać pies, może mógłbyś wyprowadzać psy jako wolontariusz w schronisku?
Inne formy aktywności fizycznej to na przykład pływanie (jeśli nie masz daleko do kompleksu basenów z wodą termalną, to warto je czasem odwiedzić, kąpiel taka wspaniale oddziałuje na mięśnie i stawy), ćwiczenia aqua-aerobiku (nie obciążają stawów), jazda na rowerze, praca w ogrodzie, taniec, no i oczywiście codzienna gimnastyka.
Trening dla każdego
Formą aktywności fizycznej, którą można polecić każdemu (nie obciąża serca i układu krążenia oraz jest bezpieczna dla stawów) jest nordic walking. Maszerowanie z kijkami zaleca się nawet osobom w czasie rehabilitacji po przebytym zawale serca (oczywiście pod kontrolą lekarza). Zaletą tej formy ćwiczeń jest równomierne obciążenie wszystkich mięśni. Żeby odnieść z wędrówek wymierne korzyści, trzeba kupić kijki o odpowiednim rozmiarze oraz opanować technikę poruszania się. Warto w tym celu udać się na zajęcia prowadzone przez profesjonalistę. Jeśli chodzimy nieprawidłowo, efekty będą, ale tylko takie, jakie daje zwykły spacer.
Jak odzyskać kondycję?
Jeśli właśnie uświadomiłeś sobie, że twoja sprawność fizyczna jest bardzo słaba, z trudnością poruszasz się po schodach, a wyjście z wanny stało się wyzwaniem – nie musisz rezygnować ani poddawać się. Opracowano absolutnie bezpieczną i nie wymagającą wysiłku metodę ćwiczeń, która umożliwi ci odbudowanie mięśni podtrzymujących twoje ciało. Odzyskasz sprawność, elastyczność i co najważniejsze – radość życia. Przeciwwskazania są nieliczne i poinformuje cię o nich osoba prowadząca ćwiczenia. Chodzi o „ćwiczące łóżka”, czyli urządzenia rekondycyjne Slender Life. Te ćwiczenia potrafią czynić cuda. Sprawdź, czy urządzenia takie są dostępne w twojej najbliższej okolicy.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Koniecznie o systematycznych badaniach lekarskich, zwłaszcza jeśli masz zamiar zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny. Jeśli martwi cię twoja za wysoka waga, skonsultuj się z lekarzem i specjalistą dietetykiem, by dobrać odpowiednią dietę. Czasem warto uzupełnić codzienną dietę o suplementy, ale wszelka przesada w tym zakresie może być szkodliwa.
Bardzo istotny jest również dobór właściwych kosmetyków, zwłaszcza dla Pań.
Ćwicz także umysł
Dopóki jesteśmy aktywni zawodowo, nasz umysł otrzymuje odpowiednią stymulację. Ale wystarczy zwykłe odejście z pracy, by nagle okazało się, że nasza pamięć szwankuje, jesteśmy mniej kreatywni, męczy nas wysiłek umysłowy – i najchętniej zasypiamy słodko w trakcie ulubionego serialu.Nasz umysł wymaga takiego samego treningu jak mięśnie. Czytaj książki. Rozwiązuj krzyżówki. Graj w scrabble. Zacznij uczyć się czegoś nowego. Może język obcy? Komputer? Malowanie? Tkactwo? A może studia? Żyj z pasją, szukaj inspiracji, rozwijaj się. Pamiętaj: radość jest kluczem do młodości. To starość jest smutna.