Co i jak przygotować przed długim rejsem?

Opiekun artykułu: flown
Advertising
Co i jak przygotować przed długim rejsem?

Co i jak przygotować przed długim rejsem?

Wybierasz się w swój pierwszy długi rejs i nie wiesz, jak się przygotować? Bez obaw. Po pierwsze, zapewne będzie z tobą ktoś, kto na takich rejsach zjadł zęby i wszystko będzie miał pod kontrolą. Nie zwalnia cię to oczywiście z obowiązku wykształcenia się w tej kwestii, więc przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek. Stosując się do nich, nie tylko będziesz bardziej pomocny, ale również zwiększysz bezpieczeństwo innych żeglarzy. Nawet najbardziej doświadczonemu może wypaść z głowy parę rzeczy, o których ty będziesz pamiętał. Przygotowanie do rejsu to nie tylko zebranie najpotrzebniejszych rzeczy i wpakowanie ich na podkład, ale również wiele innych spraw. Jedną z nich jest przygotowanie mentalne. Musisz być świadomy, iż w trakcie sztormu możecie zmierzyć się z naprawdę ciężkim wyzwaniem, a w tym przypadku nie ma czasu na chwile słabości albo narzekania. Zaczynamy!

Advertising
Advertising
  • Sprawdź stan jachtu

    Żadna dalsza podróż nie może się bez tego odbyć. Nawet pozornie drobne uszkodzenie jachtu może wywołać w czasie rejsu ogromne problemy, które niejednokrotnie tworzą sytuację zagrożenia życia. Koniecznie trzeba wyeliminować te zagrożenia i dogłębnie sprawdzić kondycję jachtu. Sprawdź, czy nie ma żadnego uszkodzenia na kadłubie i znikąd nie przecieka woda. Sprawdź także stan żagli, zerkając dokładnie, czy nie ma przetarć ani rozprutych szwów.

  • Zabierz prowiant

    Zabierz prowiant

    Bez jedzenia można przeżyć bardzo długi czas, jednak na pewno nie chciałbyś sprawdzać tego na swojej skórze. Weź odpowiedni zapas jedzenia, uwzględniając też to, iż rejs może się przedłużyć. Lepiej jest przywieść trochę jedzenia na miejsce, niż głodować.

  • Leki

    Bardzo ważnym punktem, o którym w żadnym wypadku nie możecie zapomnieć, jest wzięcie wszystkich potrzebnych leków. Poczynając od takich najogólniejszych, na ból głowy, biegunkę, czy wymioty, aż do tych specjalistycznych, które bierzesz na co dzień. Na morzu nie znajdziesz apteki, a w wielu wypadkach niezażycie leku może skończyć się tragicznie. Nie bagatelizuj tego, gdyż na morzu pomoc dotrze po długim czasie.

  • Zabezpiecz się przed deszczem i słońcem

    Przebywanie cały czas na otwartym słońcu nie jest ani zdrowe, ani przyjemne. Wiele początkujących osób bardzo się dziwi, widząc, w jakim stopniu zostały poparzone. Nawet jeśli jest dosyć pochmurnie, lepiej jest wysmarować się kremem z filtrem, by uniknąć bolesnych spieczeń. Konieczne będzie czapka chroniąca przed udarem słonecznym. Nie zapomnij także o solidnych przeciwdeszczowych ciuchach, w których będziesz mógł wyjść na pokład nawet podczas ogromnej ulewy.

  • Mapy i pogoda

    Mapy i pogoda

    Zawsze sprawdzaj dokładne prognozy pogody, korzystając z fachowych źródeł dla żeglarzy i lotników. Nie sugeruj się zbytnio ogólnymi prognozami pogody, które możesz usłyszeć w radiu bądź obejrzeć w telewizji, gdyż nic konkretnego ci nie powiedzą. Przygotuj dokładne mapy i starannie zaplanuj trasę, wystrzegając się podejrzanych przeszkód oraz kiepskich prognoz pogody. W takim wypadku lepiej poczekać parę dni w porcie, aż nadejdzie lepsza pogoda.