Skuteczne sposoby na złowienie szczupaka

Opiekun artykułu: justy
Advertising
Skuteczne sposoby na złowienie szczupaka

Skuteczne sposoby na złowienie szczupaka

Są wędkarze, którzy przez cały rok wychodzą na wodne łowy i są gotowi siedzieć przez długi czas nawet przy przerębli. Jednak znacznie częściej widuje się wędkarzy w okresie wiosenno-letnim, kiedy ładna pogoda zachęca do wychodzenia nad rzekę lub nad jezioro. Każdy miłośnik wędkowania liczy wówczas, że uda mu się złowić ciekawy okaz. Jedną z ryb, które są chętnie łowione, a potem jadane, jest szczupak. Poniżej podajemy wskazówki, jak go złowić.

Advertising
Advertising
  • Małe i średnie szczupaki

    Małe i średnie szczupaki

    Szczupaki osiągają różne rozmiary. Można z powodzeniem znaleźć bardzo małe, średnie lub duże, które są pokazywane wśród wędkarzy jako prawdziwe trofea. Ze względu na to, że szczupak jest żarłoczną rybą, warto szukać go w miejscach, w których ma dużo jedzenia. Niewielkie oraz średnie szczupaki, które będą się już nadawały do wrzucenia na patelnię, można znaleźć w miejscach z licznymi chwastami wodnymi, liliami, wokół których krążą owady oraz niewielkie płazy, będące pożywieniem dla szczupaków.

  • Duże szczupaki

    Szczupaka dużych rozmiarów trzeba szukać w innych miejscach. Niewielkie owady oraz płazy nie są dla niego kuszącym pożywieniem. Woli on małe rybki, więc trzeba udać się w miejsce, w którym jest ich więcej. Częściej można spotkać duże okazy przy skałach, które są schronieniem dla drobnych ryb lub przy bardziej otwartej wodzie, np. przy ujściu rzeki do jeziora.

  • Skuteczna przynęta

    Skuteczna przynęta

    Szczupak nie jest rybą, którą trudno złowić, jednak zawsze warto ułatwić sobie wędkowanie odpowiednią przynętą. Dzięki temu można złowić kilka szczupaków, a nie tylko jednego. Najlepszymi przynętami dla szczupaka są przynęty czerwono białe albo zawierające 5 diamencików. Szczupaka skusi żółty diamencik pośrodku i czerwone wokół niego. Ryba nie pozostanie obojętna.

  • Przynęta na dużego szczupaka

    Złowienie szczupaka dużych rozmiarów na przynętę ze sklepu może być trudniejsze, dlatego warto poświęcić trochę czasu na złowienie płotek albo kleni. Nie jest to szczególnie trudne, a zachęci większe okazy do zainteresowania się przynętą.

  • Czas i cierpliwość

    Czas i cierpliwość

    Najlepszy okres do połowy szczupaków to czerwiec, lipiec i sierpień, chociaż w sierpniu może być to już odrobinę trudniejsze. Ryby nie zawsze szukają wtedy pożywienia tak często, jak w innych miesiącach, jednak nie oznacza to całkowitego braku sukcesu podczas połowu. Jednocześnie łowiąc, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zanim szczupak zechce złapać przynętę, może minąć trochę czasu. Często bawi się on nią, trąca płetwami, a dopiero potem chwyta. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż głodna ryba zechce zjeść przynętę.