Jak przygotować prażone pestki dyniowe?
Jak przygotować prażone pestki dyniowe?
Sezon na dynie to nie tylko sezon na przetwory z dyni, dżemy, konfitury, ale również na zdrowe przekąski, jakimi są pestki z dyni. Wycinając miąższ, nie należy ich wyrzucać, warto je zachować, żeby poddać odpowiedniej obróbce. Dzięki temu staną się dobrym dodatkiem do chleba, jogurtu, sałatek, a przede wszystkim jako zamiennik słonych przekąsek podjadanych w czasie oglądania filmów.
Potrzebne składniki spożywcze
Żeby wykonać smaczne pestki z dyni do przegryzania jako przekąskę w ciągu dnia, potrzebne są odpowiednie składniki, w tym:
* 1 szklanka pestek z dyni,
* 1 szklanka wody,
* 1 łyżeczka soli.
Pestki można z powodzeniem pozyskać samodzielnie z dyni – zazwyczaj z jednej uzyskuje się 2 szklanki pestek, wtedy ilość składników trzeba zmodyfikować w odpowiedni sposób.
Krok pierwszy
Przesypać zawartość 1 szklanki pestek do miski. W osobnej szklance wymieszać wodę z 1/2 łyżeczki soli i gdy sól całkowicie się rozpuści, zalać roztworem pestki. Namaczać je przez 30 minut, co wpłynie pozytywnie na ich miękkość oraz smak.
Krok drugi
Po upływie wymaganego czasu przełożyć pestki na sitko, odcedzając ze słonej wody. Następnie należy je osuszyć, pomagając w tym sobie papierowym ręcznikiem. Piekarnik rozgrzać do temperatury 175 stopni Celsjusza. Blachę do pieczenia posmarować tłuszczem, wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć na tak przygotowanej blaszce pestki dyni i posypać 1/2 łyżeczki soli – wsunąć ją do piekarnika. Pestki dyni powinny pozostać w piekarniku przez 20 – 25 minut. W tym czasie pestki powinny zarumienić się równomiernie.Gdy minie wyznaczony czas prażenia, pestki można wyjąć, ostudzić dokładnie, a następnie zjadać ze smakiem i na zdrowie.
Zalety pestek dyni
Pestki dyniowe to nie tylko przyjemność smaku, lecz również wsparcie dla zdrowia. Główną ich zaletą jest duża zawartość cynku, który wzmacnia włosy, paznokcie, poprawia wygląd skóry, a jednocześnie wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną.Poza cynkiem w pestkach można znaleźć również fosfor, mangan, miedź wpływające na układ kostny oraz krwionośny.