Jak przygotować leczniczą kąpiel w domu?

Opiekun artykułu: herrandzia
Advertising
Jak przygotować leczniczą kąpiel w domu?

Jak przygotować leczniczą kąpiel w domu?

Woda jest podstawowym składnikiem naszego ciała. Jest też wspaniałym środkiem leczniczym. Kąpiel w wodzie, do której dodano zioła, sole czy pachnące olejki leczy podrażnioną skórę, trądzik, schorzenia stawów, infekcje, łagodzi bóle mięśni, odpręża i uwalnia od stresu. Aby skorzystać z leczniczych kąpieli, można udać się do sanatorium albo ośrodka SPA. Leczniczą kąpiel można także przygotować w domu. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Działanie uspokajające ma kąpiel z dodatkiem lawendy czy melisy. Kąpiel z dodatkiem rumianku czy rozmarynu ujędrnia skórę. Z kolei kąpiel w szałwii pomaga na trądzik i infekcje skóry.

Ostrzeżenia:

Osoby chore na serce, mające podwyższone ciśnienie, problemy z krążeniem, a także osoby z żylakami powinny koniecznie zapytać lekarza, czy mogą korzystać z kąpieli leczniczych.

Wskazówki:

Warto korzystać z soli z Morza Martwego, która zawiera wiele składników mineralnych (m.in. wapń, magnez, potas, sód, jod). Cenne składniki zawierają również sole kąpielowe pochodzące z polskich uzdrowisk. W ofercie handlowej są także sole z różnymi dodatkami: algami morskimi, wyciągiem z bursztynów, lawendą i wieloma innymi.

  • Jak działa lecznicza kąpiel?

    Kąpiel lecznicza wpływa na nasz organizm na wiele sposobów. Bardzo ważne jest działanie samej masy wody. Ciśnienie wody doskonale zastępuje masaż i pobudza krążenie. Podobne działanie ma temperatura – pod wpływem ciepłej wody naczynia krwionośne rozszerzają się i krew krąży szybciej. Podczas kąpieli przez skórę zostają usunięte zbędne lub szkodliwe substancje (na przykład nadmiar soli), a z wody pobrane lecznicze składniki mineralne.

  • Jaka powinna być temperatura wody?

    Temperatura wody decyduje o tym, jakie będzie działanie kąpieli. Jeśli potrzebujemy pobudzenia i dawki energii, zdecydujmy się na wodę o temperaturze od 25 do 30 stopni Celsjusza. Taka zimna kąpiel powinna trwać co najwyżej trzy minuty. Jeśli z kolei zależy nam na odprężeniu, pozbyciu się zmęczenia i lekkim pobudzeniu, przygotujmy chłodną kąpiel o temperaturze 36 stopni Celsjusza. W takiej kąpieli możemy się moczyć do kwadransa. Z kolei ciepła lub gorąca kąpiel (powyżej 37 stopni Celsjusza) może trwać od 15 minut do pół godziny. Taka kąpiel rozgrzewa, łagodzi ból mięśni, odpręża i pomaga zasnąć.

  • Kąpiel solankowa

    Kąpiele solankowe są zalecane m.in. po urazach oraz w leczeniu otyłości. Pobudzają one układ krążenia i przyspieszają przemianę materii. Taka kąpiel zawiera jony sodu i chloru, związki siarki i inne składniki mineralne.

  • Kąpiel siarczkowa

    Czynnikiem aktywnym w kąpieli siarczkowej są jony siarczkowe i siarkowodór. Kąpiel powoduje chwilowe przekrwienie skóry i narządów wewnętrznych. Dzięki temu pobudza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn, a także wpływa korzystnie na skórę.

  • Kąpiel borowinowa

    Kąpiel borowinowa pomaga na dolegliwości kobiece oraz jest stosowana w chorobach reumatycznych. Preparaty borowinowe można kupić w aptekach. Borowina, czyli odmiana torfu, działa przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo, regeneruje naskórek i uszkodzone tkanki.

  • Kąpiel ziołowa

    Bardzo skuteczna może być kąpiel w ziołach. Gotowe preparaty ziołowe w postaci płynów i olejków można kupić w aptekach, drogeriach czy sklepach zielarskich. Napary z ziół można również przygotowywać samodzielnie. Kąpiel ziołowa pomaga na różne dolegliwości, w zależności od użytych ziół może mieć działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze albo przeciwgrzybiczne, ściągać lub rozszerzać pory skóry, pobudzać albo uspokajać.