Jak pomóc choremu na padaczkę w czasie ataku?

Opiekun artykułu: vika
Advertising
Jak pomóc choremu na padaczkę w czasie ataku?

Jak pomóc choremu na padaczkę w czasie ataku?

Na padaczkę, zwaną także epilepsją, choruje co setny człowiek. Każdy z nas może stać się świadkiem ataku padaczkowego. Ponieważ w społeczeństwie pokutuje wiele mitów na temat tego, jak powinno się w takiej sytuacji postępować, warto poznać prawdę na ten temat. Jest to ważne tym bardziej, że atak padaczkowy budzi lęk otoczenia – w dawnych czasach takich chorych uważano po prostu za opętanych. Jak pomóc choremu na padaczkę w czasie ataku, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Co warto wiedzieć o ataku padaczki?

    Co warto wiedzieć o ataku padaczki?

    Atak padaczki jest skutkiem zaburzeń aktywności elektrycznej w mózgu (dotyczy właśnie mózgu jako narządu, nie umysłu, dlatego padaczka nie jest chorobą psychiczną). Napady padaczkowe mogą mieć bardzo różną postać – od krótkich chwil nieświadomości (jakby wyłączenia się na kilka sekund) po kilkuminutowe ataki połączone z drgawkami i utratą świadomości. Ataku padaczkowego może doświadczyć każdy, nie tylko chory na epilepsję, bowiem zaburzenia w pracy mózgu mogą wystąpić pod wpływem alkoholu, narkotyków, niedoboru snu czy przemęczenia. Niektórzy chorzy na padaczkę potrafią rozpoznać, że zbliża się atak, poprzedza go bowiem tak zwana aura – odczuwają mrowienie albo dziwne zapachy czy smaki.

  • Co należy robić w razie ataku padaczki?

    Co należy robić w razie ataku padaczki?

    W czasie ataku mogą wystąpić drgawki oraz pobudzenie ruchowe. Najważniejsze jest, aby osoba chora nie uderzyła się ani nie zraniła, dlatego trzeba usunąć z jej bezpośredniego otoczenia niebezpieczne przedmioty, zwracając uwagę zwłaszcza na głowę. Na ogół nie jest konieczna żadna interwencja, typowy atak mija samoczynnie po najwyżej dwóch minutach. Wszelkie działania mają zatem charakter zachowawczy, ale są bardzo istotne. Ułożenie chorego w pozycji bezpiecznej (na boku) ochroni go przed ewentualnym zadławieniem. Rozpięcie koszuli czy bluzki ułatwi oddychanie. Osoby pomagające choremu powinny koniecznie zachować spokój.

  • Czego nie należy robić w razie ataku padaczki?

    Czego nie należy robić w razie ataku padaczki?

    W czasie ataku może wystąpić krótki bezdech, ale nie trzeba podejmować resuscytacji, oddech wróci samoczynnie. Chorego nie należy przytrzymywać, ograniczać jego ruchów, przenosić. Nie wkładamy niczego pod głowę, gdyż to mogłoby utrudnić oddychanie na skutek zapadnięcia się języka. Nie można podawać niczego do picia ani siłą otwierać ust. Wkładanie do ust obcych przedmiotów jest niebezpieczne, a przekonanie, że jest to konieczne ze względu na możliwość przygryzienia języka, nie jest słuszne.

  • Jak należy postępować z chorym po ataku?

    Jak należy postępować z chorym po ataku?

    Chory zmęczony przebytym atakiem powinien mieć możliwość, aby na chwilę zasnąć. Jeśli śpi po ataku, nie powinno się go budzić. Dobrze jest ułożyć chorego na boku, o ile wcześniej nie było to możliwe. Ponieważ w czasie ataku może dojść do mimowolnego oddania moczu (lub kału), jeśli tak się stało, trzeba pomóc choremu we właściwy sposób.

  • Kiedy trzeba wezwać pomoc medyczną?

    Kiedy trzeba wezwać pomoc medyczną?

    Jeśli atak się przedłuża i trwa dłużej niż 5 minut, powinno się wezwać pogotowie ratunkowe. Towarzyszący atakowi bezdech może prowadzić do zagrożenia życia. Natomiast nie ma potrzeby wzywania pomocy, gdy po ataku chory jest przytomny, w kontakcie, potwierdza, że choruje na padaczkę i ma przy sobie informacje na ten temat (na przykład nosi specjalną bransoletkę).