Jak powinno się smażyć ryby?
Jak powinno się smażyć ryby?
Liczne reklamy i kampanie społeczne podkreślają, że Polacy jedzą za mało ryb. Jeżeli są jadane raz w tygodniu, to już jest szczęście. Ryby są polecane nie ze względów ekonomicznych, lecz czysto dietetycznych. Zawierają dużo jodu, kwasów omega 3, 6, 9, które mają wielkie znaczenie dla zdrowia. Żeby ułatwić podawanie ryby, w poniższym artykule podajemy kilka wskazówek, jak je przyrządzić.
Dobra patelnia
Podstawą usmażenia ryby jest dobra patelnia. Jeżeli będzie bardzo zużyta i kiepska, ryba będzie albo źle smakować, albo całkowicie zniszczy się podczas smażenia. Dobrze sprawdzają się patelnie teflonowe, które w znaczny sposób ułatwiają proces smażenia i co ważne dla osób na diecie, nie wymagają wiele tłuszczu do przygotowania dania.
Tłuszcz do smażenia
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest tłuszcz, na jakim będzie się smażyło rybę. Może to być margaryna i olej, jak również sam olej, najlepiej roślinny, rzepakowy, ewentualnie oliwa z oliwek. Jednak trzeba pamiętać, żeby rozgrzać go bardzo dobrze. Zarówno patelnia, jak i olej powinny mieć wysoką temperaturę, dopiero w momencie położenia na nich ryby można zmniejszyć moc palnika.
Wybór ryby
Zanim przystąpi się do smażenia, trzeba rybę zakupić. Mało kto ma dostęp do świeżych ryb, chyba że mieszka nad jeziorem albo nad morzem, więc najczęściej wybiera się mrożonki. Trzeba tym samym pamiętać, żeby wybierać ryby mrożone, a nie glazurowane. Glazura otaczająca ryby to zazwyczaj lód plus składniki chemiczne mające dłużej utrzymać jej przydatność. Często obleka ona rybę tak bardzo, że po rozpuszczeniu się glazury zostaje niewielka ilość mięsa.Decydując się na gatunek, ma się wiele możliwości – dorsz, łosoś – jednak należy wystrzegać się sztucznie hodowanej pangi, w której jest mnóstwo substancji chemicznych.
Przygotowanie ryby
Zanim wrzuci się rybę na patelnię, należy ją rozmrozić – jeśli jest mrożona. Najlepiej zrobić to, wkładając płaty ryby do sitka ułożonego nad miską i pozostawić tak na całą noc w lodówce. Ryba rozmrozi się, a nadmiar wody wycieknie. Można również włożyć mrożonkę do miski wypełnionej ciepłą wodą i pozostawić na kilka godzin.
Ryba w panierce
Rozmrożoną rybę można posypać przyprawami i od razu układać na rozgrzanej patelni, jednak znacznie popularniejsze jest wykonanie panierki. Przygotowuje się ją poprzez obtoczenie kawałków ryby najpierw w mące, następnie w roztrzepanym jajku z przyprawami i na koniec w bułce tartej. Dzięki temu ryba będzie chrupiąca z zewnątrz, a miękka w środku. Warto zapamiętać, że nie należy przykrywać patelni ze smażącą się rybą żadną pokrywką, gdyż to wpłynie negatywnie na jej smak.