Prosty sposób na duszoną rybę

Opiekun artykułu: vcb
Advertising
Prosty sposób na duszoną rybę

Prosty sposób na duszoną rybę

Zazwyczaj rybę podaje się smażoną lub pieczoną w piekarniku z licznymi dodatkami. Zamiast takiego sposobu można zacząć podawać ją w formie duszonej, co sprawia, że jej mięso jest jeszcze delikatniejsze. Duszenie ryby, choć brzmi to skomplikowanie, nie jest trudniejsze niż zwykłe pieczenie – warto tylko zadbać o poprawny przebieg procesu i dodatki.

Advertising
Advertising
 • Kształt ryby przed duszeniem

  Kształt ryby przed duszeniem

  Przed rozpoczęciem przygotowywania potrawy trzeba nadać rybie odpowiedni kształt. Jeśli ryba lub ryby są małe, mogą pozostać w całości, jeśli jednak są większe, należy pokroić je w dzwonka. Dzięki temu nie tylko szybciej się uduszą, ale przede wszystkim będą ładniejsze do konsumpcji.

 • W czym dusić?

  W czym dusić?

  Istotne jest także to, w czym będzie duszona ryba. Najlepiej nie wykorzystywać w tym celu patelni, ponieważ bardzo łatwo o przypalenie potrawy. Znacznie lepiej sprawdzi się duszenie w piekarniku w zamkniętym naczyniu. Może to być wygodne naczynie żaroodporne o dowolnym kształcie albo zwykły garnek z pokrywką.Dodatkowo dobrze jest pamiętać, że aby ryba nie wysychała podczas duszenia, należy przykryć ją natłuszczonym papierem pergaminowym albo papierem spożywczym. Dzięki temu nie wyparuje z niej cała wilgoć.

 • Układ ryb przed duszeniem

  Układ ryb przed duszeniem

  Przed włożeniem przygotowanego naczynia do piekarnika trzeba ułożyć w nim rybę w odpowiedni sposób. Najlepiej, aby było to ułożenie warstwowe. Ryby w kawałkach należy układać na ukos, aby jedna zachodziła na drugą, a każdy kolejny rząd należy kłaść w stronę przeciwną do wcześniej ułożonego. Z kolei ryby w całości powinny zostać ułożone jedna obok drugiej, brzuchami do góry.

 • Dodatki przed duszeniem

  Dodatki przed duszeniem

  Po ułożeniu ryb trzeba dopilnować jeszcze jednej rzeczy, mianowicie dolać do naczynia z rybami 1/2 szklanki wody albo ewentualnie warzywnego bulionu. Można urozmaicić całość także pietruszką, jak również kawałkami selera oraz marchewki, które poprawią smak potrawy.Tak przygotowane naczynie z rybami można włożyć do piekarnika i dusić:

  * rybę w całości 45 minut,

  * rybę w dzwonkach 25 minut,

  * rybę w kawałkach 15 minut.