Co zrobić, aby mieć lepszy wzrok?

Opiekun artykułu: zacieszek
Advertising
Co zrobić, aby mieć lepszy wzrok?

Co zrobić, aby mieć lepszy wzrok?

Każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Niestety, często są to tylko pobożne życzenia, gdyż na skutek różnych zaniedbań narażamy nasze oczy na uszkodzenie. Czytamy przy złym oświetleniu i w niewłaściwej pozycji, przebywamy w zbyt suchych pomieszczeniach, zbyt długo pracujemy przy komputerze… Można bardzo wiele zrobić dla swoich oczu. Ważny jest nasz styl życia, dieta, a także specjalne ćwiczenia, które wzmacniają oczy. Jak zadbać o swój wzrok, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Wzmocnij oczy dietą

    Wzmocnij oczy dietą

    Jeśli chcesz mieć dobry wzrok, twoja dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, czyli doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Pij zieloną herbatę. Jedz orzechy i ziarna słonecznika, zawierające witaminę E, oraz pomarańczowe warzywa i nabiał, źródło witaminy A, potrzebnej nie tylko jako antyutleniacz, ale także zapewniającej poprawny odbiór bodźców przez siatkówkę oka. Brak witaminy A powoduje zaburzenia widzenia po zmroku, tak zwaną kurzą ślepotę. Unikaj nadmiaru soli, która może powodować nadciśnienie, co jest zabójcze dla wzroku, gdyż niszczy naczynka krwionośne. Pij dużo wody, aby zapobiec wysychaniu śluzówek.

  • Dobroczynna luteina

    Dobroczynna luteina

    Luteina jest przeciwutleniaczem bardzo ważnym dla naszych oczu. Szczególnie istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości luteiny u tych osób, które narażone są na czynniki ryzyka – przebywają dużo na słońcu, pracują przez cały dzień przy komputerze albo przy sztucznym oświetleniu, mają nadciśnienie. Powinno się codziennie zjeść co najmniej dwie porcje warzyw i owoców zawierających luteinę. W diecie powinny się znaleźć kalafior, brokuły, brukselka, kapusta włoska, szpinak, natka pietruszki, kukurydza, papryka, a także żółtko jaja i oczywiście jagody. Luteina zapobiega zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej, a także łagodzi objawy tych chorób.

  • Ważny jest styl życia

    Ważny jest styl życia

    Dla kondycji twoich oczu ważne jest, jak żyjesz oraz jak pracujesz i odpoczywasz. Palenie papierosów oraz picie alkoholu szkodzi oczom, podobnie jak stres, przebywanie w zbyt suchych pomieszczeniach, praca przy sztucznym świetle i przy monitorze komputera. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran monitora (podobnie jak zbyt długie oglądanie telewizji) osłabiają wzrok i mogą doprowadzić do powstania zespołu suchego oka. Dla naszego wzroku ważne jest także to, jak odpoczywamy. Jeśli po zakończeniu pracy nadal tkwimy przy komputerze, to choć robimy to dla rozrywki, naszym oczom to raczej nie pomaga. Zdecydowanie lepsze byłoby wyjście na spacer. Ruch jest zdrowy nie tylko dla naszego ciała czy psychiki, ale i dla oczu, spacery pomagają na przykład w przypadku jaskry. Ruch ułatwia nam także kontrolę wagi, a tym samym umożliwia uniknięcie szkodliwego dla wzroku nadciśnienia.

  • Ostrożnie z makijażem

    Ostrożnie z makijażem

    Źle wpływają na nasze oczy także niewłaściwie stosowane kosmetyki. Jeśli dostaną się one do oczu wraz z kurzem i potem, mogą spowodować infekcje albo reakcje alergiczne. Dlatego trzeba zawsze bardzo starannie zmywać wieczorem makijaż, używając odpowiednich preparatów, chroniących oczy. Nie można kłaść się spać po powrocie z szalonej imprezy z tuszem na rzęsach i cieniami na powiekach. Niewskazane jest także używanie kosmetyków przeterminowanych albo kiepskiej jakości. Tusz do rzęs powinien być regularnie wymieniany na nowy.

  • Oczy trzeba ćwiczyć

    Dzięki ćwiczeniom oczy mogą odpocząć, nawilżyć się albo po prostu zachować dobrą kondycję. Przykładowe ćwiczenia oczu:
    * Wyobraź sobie poziomą ósemkę (znak nieskończoności). Poprowadź wzrok po jej zarysie, zaczynając od lewej dolnej części znaku i kończąc na prawym górnym. Takie ćwiczenie doskonale odpręża wzrok.
    * Zamknij na kilka sekund oczy, a następnie poruszaj rzęsami jakbyś naśladował trzepoczącego skrzydłami motyla. Przerwij ćwiczenie, gdy oczy się nawilżą.
    * Nie poruszaj głową. Spójrz w lewo, potem w prawo, a następnie w górę i w dół, po czym kilkakrotnie poprowadź wzrok, zataczając pełne koło.