Ból kręgosłupa – codzienna profilaktyka
Ból kręgosłupa – codzienna profilaktyka
Bardzo często nie dbamy odpowiednio o nasz kręgosłup. Przeciążamy go, nie zwracamy uwagi na to, w jakiej pozycji siedzimy i jak śpimy. Dopiero gdy pojawia się problem, dostrzegamy, jak wiele mogliśmy zrobić, by nie narażać pleców na zbytnie sforsowanie. Nie czekajmy więc, aż ból kręgosłupa całkowicie zdominuje nasze życie – zadbajmy o niego już dziś! Codzienna profilaktyka podczas zwykłych czynności zdziała o wiele więcej niż leki. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przyjrzyjmy się zatem, jak wiele dla naszego organizmu możemy zrobić sami, by ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Siedź prawidłowo
Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, konieczne jest, abyś prawidłowo siedziała. Spędzając kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przy komputerze, ułóż oparcie krzesła tak, by plecy były oparte na maksymalnie dużej powierzchni. Warto zainwestować w krzesło ze specjalnie wyprofilowanym, bardzo długim oparciem. Po lędźwie możesz podłożyć sobie zwinięty w rulon koc. Pilnuj, by szyja była wyprostowana, a broda swobodnie opuszczona – wówczas nie nadwyrężysz karku! Wbrew pozorom, na dobrą kondycję naszych pleców wpływa także odpowiednie ułożenie nóg – nie podwijaj ich, nie zakładaj jednej na drugą.
Praca i odpoczynek
Jeśli pracujesz w biurze, nie siedź ciągle w jednej pozycji. Rozciągaj mięśnie – potrzebujesz na to kilku minut, a skutki mogą być dla kręgosłupa zbawienne. Poza tym co jakiś czas po prostu wstań i przejdź się po biurze, wyprostuj nogi, rozciągnij ręce. Jeśli pracujesz fizycznie, dbaj o odpowiedni odpoczynek dla pleców w domu, zwłaszcza gdy dużo dźwigasz. W jednym i drugim przypadku po powrocie z pracy podkładaj pod nogi poduszkę, jeśli odpoczywasz w pozycji leżącej. Usprawni to krążenie i pozwoli zregenerować nie tylko plecy, ale i cale nasze ciało. Co bardzo ważne – nie wstawaj gwałtownie, a szczególnie rano. Mięśnie po nocy muszą się pobudzić do pracy.
Na co dzień
Wiele dobrego dla naszego kręgosłupa i pleców możemy zrobić w domu. Przede wszystkim unikaj dźwigania, zwłaszcza gdy plecy już Cię bolą! Jeśli już musisz coś podnieść, najpierw kucnij, złap przedmiot i dopiero go podnieś! Absolutnie nie rób tego na w pełni wyprostowanych nogach. Podnoszoną rzecz trzymaj blisko siebie, a wstając z pozycji kucającej, wyprostuj najpierw nogi, napinając przy tym mięśnie brzucha. Odkurzając czy zamiatając, dbaj o to, by Twój sprzęt był na tyle długi, abyś nie musiała się zbytnio schylać, zrezygnuj z prania ubrań w wannie. Jeśli ból już wystąpi, zwalcz go prostymi ćwiczeniami: rozciągaj ciało, masuj lędźwie bądź odciąż kark, splatając na nim dłonie.