Sposoby na powstrzymanie krwawienia z nosa

Opiekun artykułu: wlocze
Advertising
Sposoby na powstrzymanie krwawienia z nosa

Sposoby na powstrzymanie krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa może przytrafić się każdemu, chociaż najczęściej występuje u dzieci między 2 a 12 rokiem życia. Najczęściej powodowane jest przez uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. Jeżeli krwawienie nie pojawia się bardzo często, lecz jest jedynie okazyjne, wizyta u lekarza nie jest konieczna, choć może ono oznaczać osłabienie organizmu. Czasami trwa chwilę, czasami jest dłuższe, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je zatamować.

Advertising
Advertising
  • Pozbycie się skrzepów

    Pozbycie się skrzepów

    Pierwszym krokiem przy powstrzymywaniu krwawienia z nosa powinno być wydmuchanie skrzepów. Przeszkadzają one naczyniom krwionośnym w zamykaniu się, dlatego trzeba pozbyć się ich poprzez jedno, mocne dmuchnięcie. Dzięki temu naczynka zaczną się obkurczać, krwawienie będzie mniejsze i szybko ustanie. Przy niewielkim krwawieniu jest to wystarczający sposób na szybkie uporanie się z sytuacją.

  • Chłodny opatrunek

    Chłodny opatrunek

    Zatamowanie krwawienia będzie szybsze i skuteczniejsze, jeżeli położy się na nim chłodny okład. Wystarczy do tego zwilżony wacik albo kawałek gazy, który można wygodnie wprowadzić do dziurki nosa. Dzięki przenikaniu chłodu w głąb nosa można zmniejszyć ból oraz przyśpieszyć zasklepianie się naczynek. Warto przez kilka minut oddychać przez usta, dzięki czemu krew nie będzie miała przeszkód, aby krzepnąć.

  • Skuteczny ucisk

    Gdy opatrunek został wprowadzony do nosa, można rozpocząć jego uciskanie. Nos najlepiej i najwygodniej uciskać kciukiem oraz palcem wskazującym. Powinno to trwać 5 minut. Po tym czasie sprawdza się, czy krwawienie ustało. Jeżeli nie, wymienia się opatrunek i rozpoczyna ponowne uciskanie. Po ustąpieniu krwawienia warto przytrzymać gazę lub wacik w nosie jeszcze przez 15 – 20 minut.

  • Zimny kompres

    Zimno jest przydatne w leczeniu wszelkich krwotoków, ponieważ dzięki niemu obkurczają się naczynia krwionośne i krwawienie zmniejsza się stopniowo. W związku z tym warto przygotować okład z kostek lodu zawiniętych w ręcznik lub w bawełnianą ścierkę. Taki kompres można położyć albo bezpośrednio na nosie, albo nieco wyżej, między nosem a czołem, żeby zimno nie działało bezpośrednio na pęknięte naczynka.

  • Maści na nos

    Maści na nos

    W aptekach można znaleźć maści z antybiotykami, które są pomocne w czasie krwawienia z nosa, zwłaszcza jeżeli zdarza się ono bardzo często. Są one wprowadzanie do nosa i zapobiegają rozwojowi baterii, wirusów, grzybów, które mogą powodować problemy z błoną śluzową oraz jej pękanie i tym samym krwawienia. Poza maściami, które są stosowane tylko w niektórych przypadkach, warto dostarczać organizmowi dużą dawkę witaminy C. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, dzięki czemu nie są podatne na pęknięcia.