Jak leczyć niestrawność?

Opiekun artykułu: martajg
Advertising
Jak leczyć niestrawność?

Jak leczyć niestrawność?

Święta wielkanocne coraz bliżej. Wiążą się z tym różne smakołyki – ciasta, mięsa, jajka, zupy – jedzone w domu oraz w czasie wizyt u rodziny. Wszystko to może wybić układ pokarmowy z naturalnego rytmu pracy i stać się przyczyną niestrawności. Z tego powodu warto przypomnieć sobie, jak ją leczyć.

Advertising
Advertising
  • Leki z apteki

    Leki z apteki

    Gdy zaczyna się niestrawność, brzuch boli, pojawiają się wzdęcia oraz mdłości, pierwszym krokiem dla wielu osób jest sięgnięcie po leki z apteki. Nie są to mocne środki. Zawierają wyciągi z licznych, leczniczych roślin, w tym: karczocha, aloesu, czarnej rzodkwi. Dzięki ich działaniu zmniejsza się produkcję żółci w przewodzie pokarmowym i pozwala mu wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto mieć jeden z leków na niestrawność w domowej apteczce, ponieważ może przydać się w różnych sytuacjach, nie tylko od święta.

  • Lekka dieta

    Lekka dieta

    W czasie trwania niestrawności, jak i 1 lub 2 dni po niej, należy przejść na lekką dietę. Takiej przypadłości nie leczy się poprzez normalne jedzenie oraz obfite posiłki. Najlepiej jadać płatki owsiane z ciepłym mlekiem lub ciepłą wodą oraz dodatkiem siemienia lnianego, chleb z dodatkiem masła, ryż albo wypić szklankę bulionu. Potrawy powinny być delikatne, gotowane – smażonych trzeba unikać – i łatwe do strawienia przez organizm. Wszelkie owoce oraz warzywa, które chce się zjeść w tym czasie, powinny zostać pozbawione skórek, żeby nic nie uraziło cierpiącego układu pokarmowego. Należy odstawić również kawę, kakao, napoje gazowane i alkohol.

  • Herbatki ziołowe

    Bardzo dobrym sposobem zapobiegania niestrawności jest popijanie herbat ziołowych. Trzeba robić to powoli, bez pośpiechu i wypijania całej szklanki specyfiku od razu. Takie działanie doprowadzi do nasilenia się objawów niestrawności. Najlepiej upijać 2 – 3 łyki co 5 minut. Herbatki łagodzą skurcze mięśni jelit, zmniejszają ilość wytwarzanej żółci oraz przynoszą ulgę, usuwając mdłości. Do najlepszych herbat leczniczych należą herbatki z mięty pieprzowej, kopru włoskiego, rumianku, nagietka oraz korzenia imbiru.

  • Soda oczyszczona

    Soda oczyszczona

    Sodę oczyszczoną ma w domu niemal każdy. W razie nagłej niestrawności można jej użyć do pokonania nieprzyjemnych dolegliwości. Soda ma zdolność łagodzenia bólu oraz zmniejszania wydzielania żółci. Wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę specyfiku w 1 szklance ciepłej wody i wypić. Żeby soda nie przyniosła skutków odwrotnych do oczekiwanych, warto dodać do mikstury 4 – 5 kropli soku z cytryny.

  • Masaż brzucha

    Masaż brzucha

    W czasie niestrawności wydaje się, że masaż brzucha to najgorszy pomysł, lecz jest wręcz przeciwnie. Wystarczy położyć się na plecach, odsłonić brzuch i masować okrężnymi ruchami całą jego powierzchnię – bez uciskania. Można wetrzeć w skórę olejek lawendowy, a po skończonym masowaniu położyć na skórze ciepły ręcznik, żeby mięśnie gładkie układu pokarmowego mogły się rozluźnić.