Jak chronić się przed salmonellą?

Opiekun artykułu: prosiaczek
Advertising
Jak chronić się przed salmonellą?

Jak chronić się przed salmonellą?

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o salmonelli. Jest to wyjątkowo szkodliwa bakteria, która powoduje poważą chorobę, wymagającą hospitalizacji, a następnie długotrwałej rekonwalescencji. Najczęściej można się nią zarazić po zjedzeniu jajek, zwłaszcza nie poddanych specjalnej obróbce, lecz nie tylko. Aby nie zachorować i nie paść ofiarą pochorobowych powikłań, dobrze jest wiedzieć, jak się chronić przed salmonellą.

Advertising
Advertising
  • Objawy salmonelli

    Objawy salmonelli

    Salmonella to choroba, która rozwija się od 6 do 10 dni, zanim wybuchnie całkowicie. Może przybrać postać łagodną albo zagrażającą życiu. Ze względu na to, że rozwija się w układzie pokarmowym, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla wątroby.Do typowych objawów zakażenia salmonellą należą: nudności, wymioty, biegunka, nawet krwawa biegunka, kurcze żołądka, dreszcze, gorączka, bóle mięśni.

  • Surowe produkty

    Pałeczki salmonelli znajdują się przede wszystkim w surowych pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to zarówno mięsa – jedzenie surowego mięsa jest bardzo niebezpieczne – lecz nie tylko. Nabiał, jajka, również mogą zawierać szkodliwe bakterie.Żeby uniknąć zachorowania, niezbędne jest zaniechanie jadania surowych produktów. Mięso powinno ulec przeróbce, jajka powinny być odpowiednio przygotowane – ugotowane albo usmażone.

  • Pokarmy z ryzykownych produktów

    Pokarmy z ryzykownych produktów

    Szkodliwe są nie tylko same produkty pochodzenia zwierzęcego, lecz również dania, które je zawierają, ale nie poddane obróbce w wysokich temperaturach. Dotyczy to przede wszystkim lodów, kremów do tortów, bitej śmietany, kogla-mogla.Uważać należy również na surowe warzywa i owoce, ponieważ salmonella potrafi się przemieszczać, np. z jajek przejść na położone obok nich jabłka.

  • Dokładna obróbka

    Dokładna obróbka

    W uniknięciu choroby pomaga dokładna obróbka pokarmów przed ich zjedzeniem. Oznacza to dobre gotowanie, smażenie oraz pieczenie, w zależności od rodzaju jedzenia. Wysoka temperatura zabija bakterie wywołujące chorobę. Samo płukanie, np. w przypadku owoców, nie pozwala na całkowite zmycie szkodliwych elementów.

  • Higiena w kuchni

    Przed chorobą chroni również zachowanie higieny w kuchni. Oznacza to mycie rąk po kontakcie z owocami, warzywami, mięsem, jajkami, przy użyciu ciepłej wody oraz mydła.

    Wszystkie produkty należy kroić zawsze na czystej desce do krojenia. Kładzenie warzyw na desce, która wcześniej służyła do krojenia mięsa, może przyczynić się do zachorowania na salmonellę. Po użyciu deski, zarówno ją, jak i nóż należy dokładnie umyć pod gorącą wodą.

  • Uwaga na zwierzęta

    Uwaga na zwierzęta

    Bakterie mogące wywołać salmonellę są przenoszone również przez zwierzęta. Szczególnie uważać trzeba na kontakt z kurczakami oraz z gadami – wężami, jaszczurkami, żółwiami. Podczas sprzątania klatek i terrariów dla takich zwierząt konieczne jest zachowanie ostrożności oraz natychmiastowe umycie rąk po skończeniu porządków.